Öğretmenler 9 Temmuza Kadar Okullarda Olacak

MEB'in okulların kapanışıyla ilgili aldığı karar, öğretmenleri neredeyse temmuz ayının ortasına kadar okullarda tutacak.

meb personel 14.05.2021, 18:31 14.05.2021, 18:36
Öğretmenler 9 Temmuza Kadar Okullarda Olacak

 Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılı takviminde değişikliğe giderek eğitim öğretim yılının 2 hafta rötarlı kapanması için çalışmalarını sürdürmektedir. Bakan Selçuk, okulların 2 Temmuzda kapatılmasının planlandığını bir kaç defa çeşitli platformlarda dile getirmiştir.

  Bilindiği üzere okulların kapanış tarihinin değiştirilmesi ancak resmi bir yazı ile mümkündür. Şu an geçerli işleyişe göre okullar 18 Haziran 2021 Cuma günü kapatılacaktır. MEB, konuyla ilgili resmi yazı gönderdiğinde eğitim öğretim yılının 2 Temmuz 2021 Cuma günü kapanacağı da kesinleşecektir.

Öğretmenlerin 2 aylık kesintisiz yaz tatilleri her yıl 1 Temmuz-1 Eylül tarihleri  arasında oluyordu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yaz alelacele alınan bir kararla, öğretmenlerin yaz tatillerinin 2 aydan 1 aya indirilebilmesi için MEBe inisiyatif verilmişti.

 Alınan Karar:

 İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

  Görüldüğü üzere alınan karar sadece Covid-19 salgını için değil, ilerleyen yılları da kapsayan genel bir karardır. Bu durum(tatil süresinin kısaltılması) öğretmenlerin isteğine bağlı olarak işlemelidir. Öteki türlüsü hak gaspıdır. Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar itibarsızlaşan öğretmenlik mesleği, bu darbelerle daha da kötü bir duruma düşmüştür.

 Geçtiğimiz yıl alınan karar olmasaydı, okulların 2 Temmuza kadar açık olma ihtimali olmayacaktı. Dolayısıyla okulların 2 Temmuza kadar açık olması resmi vaziyet kazanırsa takip eden haftada öğretmenlerin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sene sonu mesleki çalışmaları gerçekleşeceğinden öğretmenler için yaz tatili 12 Temmuzda başlayacaktır.

 Öğretmenlerin yaz tatillerinin HİÇ BİR SURETTE kısaltılamaması gerekmektedir. Eğitim camiası, geçtiğimiz yıl alınan kararın acilen revize edilmesini beklemekte, okulların planlandığı gibi 18 Haziranda kapanmasını istemekte ve takip eden haftada öğretmenlere online/uzaktan seminer çalışması gerçekleştirilerek eğitim öğretim döneminin kapatılmasını arzu etmektedir.

mebpersonel

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:43
Yatsı 22:34