Tam kapanmada Okul İdarecileri Okula Gidecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı tam kapanma kararının ardından Tam kapanmada Okul İdarecileri Okula Gidecek mi? Yoksa uzaktan mı çalışacak?

meb personel 28.04.2021, 10:26 28.04.2021, 16:39
Tam kapanmada Okul İdarecileri Okula Gidecek mi?

 Tam kapanmada Okul İdarecileri Okula Gidecek mi?  Yoksa uzaktan mı çalışacak? okullar açık mı olacak kapalı mı olacak? tam ve net olarak belli olmadı. 

İçişleri Bakanlığının yayınladığı tam kapanma genelgesinde;

- Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülecek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının % 50sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecektir. denilmektedir. 

Yine aynı genelgenin kısıtlamadan muaf olacaklar kısmında ise;

Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev alacak kamu personeli için yetkili yönetici tarafından bu durumu ortaya koyan görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacaktır.

2.1- Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları; - Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.

denilmektedir. 

Genelgede tam olarak belirtilmese de okulların açık olacağı, idarecilerden ise Okul müdürlerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, müdür yardımcılarına ve memur , hizmetli ve güvenlik personellerine okul müdürlüğü tarafından verilecek olan resmi yazı ile personelin okullara gelmesi sağlanacaktır.

Çünkü Uzaktan çalışabilmeleri için idari izinli olmaları gerekmektedir. Hükümet idari izin konusunda herhangi bir tasarrufta bulunmadığı için idarecielr ve personel okullara ödnüşümlü ve asgari seviyede gitmeye devam edecektir. 

Genelgede çok açık olmasa da okullarda hiçbir faaliyet yapılmadığı ve sokağa çıkma kısıtlama kararı olmasına rağmen okulların açık tutulma kararı yanlıştır.

Okullar kapalı mı olacak açık mı olacak? Bu konuda net bir açıklama yapılmalıdır. 

Okullardaki işler pekala uzaktan ve evden yapılabilmektedir. 

Bu konuda MEBin kısa süre içinde bir açıklama yapması gerekmektedir. 

Gelişmeleri sitemizden duyurmaya devam edeceğiz. 

Ajanskamu-Özel Haber

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:41
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:20
Yatsı 21:57