326 Bin Öğretmen Zorunlu Hizmet Muafiyeti Affı Bekliyor

2010 yılına kadar kadrolu tüm öğretmenlere (1990, 1998, 2000, 2010 yıllarında) 4 kez çıkartılan Zorunlu Hizmet Muafiyetinin tekrar çıkarılması için 326 bin öğretmen beklenti içinde.

Meb Personeli 26.05.2020, 02:35 26.05.2020, 02:49
326 Bin Öğretmen Zorunlu Hizmet Muafiyeti Affı Bekliyor

Son 10 yıldır bu konuda bir adım atılmaması nedeniyle mağduriyet ve birikme oluştu. Eşinden ayrıldığı, anne babası veya eşi vefat ettiği için özrü ortadan kalkan öğretmenler, yeniden zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek mecburiyetinde kaldılar.

Vefat veya boşanma nedeni ile büyük bir üzüntü ve yalnızlık içinde kalan öğretmenler, mevcut düzenini bozarak farklı il ve ilçeye taşınması nedeniyle maddi-manevi zorluk yaşamakta ve gelecek kaygısı ile mesleki konsantrasyon ve performanslarında olumsuzlar yaşamaktadır.

Kurumlar arası geçiş yapan öğretmenler ikinci kez zorunlu hizmete tabi olduğu için veya görev yaptığı okul sonradan zorunlu hizmet kapsamına alındığıdan ve önceki çalıştığı yıllar zorunlu hizmetten sayılmadığı için, zorunlu hizmetini bir türlü tamamlayamama sorunu yaşıyor.

Zorunlu hizmet muafiyeti konusunda yaşadıkları problemleri sosyal mecrada ve internet platformlarında sıkça dile getiren öğretmenler; (MEB) Milli Eğitim Bakanlığının daha önce konu ile ilgili teknik çalışmanın olduğunu belirtmesine rağmen herhangi bir adım atılmadığını belirtiyorlar. 

Bakanlığa seslerini duyurmaya çalışan mağdur öğretmenler "Muafiyet Talebimiz Keyfi Değil Zaruridir." diyerek sosyal medyada seslerini yükseltiyorlar.

Yorumlar (3)
Alabao 1 ay önce
Çıkarsa sebep olanların Allah belasını versin, ben doğu görevi mi yapmak için, ilk görev yeri olarak doğuyu seçiyorum, tam batıda yer açılacak derken af gelsin, oh ne güzel hayat
Arif 1 ay önce
Kesinlikle cikmasi lazim. Af isteyen ogretmenler dogu gormemis degil alasni gormusler. Tamamlayamamislar, yada 2 defa zh yapmak zorunda olan var. Hak helal etmiyormus. Ben 2. Zh deyim. Bende sana helal etmiyorum. Adam gibi 2. Defa yapsana. Bos bos konusmayin. Af bir once ivedikle gelsin
Chem 1 ay önce
Benim evladım kız çocuğu şırnak cizreye atandı. Hemde olayların olduğu sene yaşadıklarımız buraya sığmaz,iki yıl kaldı psikolojimiz bozuldu, evlendi eş durumuyla tamamlayamadı eşinden boşanmak üzere tekrar doğu görevine gidecek kimsenin ne yaşadığını bilmeden lütfen bela okumayın
banner51
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36