Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Yılan Hikayesine Döndü

Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında ısrar hala devam ediyor. Bu yanlışlar nelerdir ? Detaylar haberimizde...

Meb Personel 14.10.2016, 19:24 14.10.2016, 19:24
Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Yılan Hikayesine Döndü

Diplomaya yönelik alan değişikliği en son 2013 yılının Aralık ayında yapıldı ve o günden beri Bakanlık Diplomaya yönelik alan değişikliği ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Öğretmenler hiçbir resmi açıklama yapılmadan 3 yıl bekletilecek kadar değersiz insanlar mı?

Bizler sendikalarımıza sorduk neden alan değişikliği yapılmıyor diye sendikalarımızdan Atama bekleyen öğretmenler çok tepki gösterdikleri için Bakanlık sıcak bakmıyor cevabını aldık. Ayrıca Bakanlık müsteşarımız Sınıf öğretmenleri düşük puanlarla üniversiteyi kazanıp düşük puanlarla atanıyorlar ve daha sonra alan değiştirmek istiyorlar cevabını vermiş. Şimdi tek tek bu konuları açıklığa kavuşturalım.

Atama bekleyen öğretmenler neden tepki gösteriyorlar ?

Bakanlık yan alan değişikliği gibi bir şey icat etti ve 2012 yılında uyguladı 20 bine yakın öğretmen yan alanına geçti 10 bine yakın öğretmen özel eğitim ve taknoloji-tasarım öğretmenliğine geçti. Bu öğretmenlerin bir kısmı pişman olup 2013 te kendi alanına tekrar döndü. Şimdi soruyorum bakanlığa atama bekleyen öğretmenlerin tepksinin tek nedeni sizler değil misiniz ? Atama Bekleyen öğretmenler her tarafta öğretmenler uzmanı olduğu alan da çalışsın demiyorlar mı ? işte  bunun tek yolu Diplomaya yönelik alan değişikliğidir.

Müsteşarımız sınıf öğretmenleri düşük puanlarla üniversiteyi kazanıp düşük puanlarla atanıp alan değişikliği yapmak istiyorlar demiş. Sınıf öğretmenliği bölümü yıllardır üniversite yerleştirmelerinde hukuk fakültesi ve Rehber öğretmenlikle yarışan bir bölümdür. KPSS ile atamalarda en yüksek puanlarla kapatan bölümlerden bir tanesidir. Ayrıca Diplomaya yönelik alan değişikliği neden Sınıf Öğretmenliğinden Branş Öğretmenliğine geçiş olarak algılanıyor anlamış değiliz. Bakanlık yetkilileri Diplomaya yönelik alan değişikliği yaparsak bazı branşlarda açığımız kapanır bu nedenle yapmıyoruz diyorlarmış. 

Resmi rakamlara baktığımız da durumun hiç te bakanlığın düşündüğü gibi olmadığını anlaşılıyor 2013 te Diplomaya yönelik alan değişikliği yapıldığında 6-7 bin öğretmen alan değişikliği yapmış yani bakanlığın düşündüğü gibi on binlerce kişi alan değiştirmemiş ayrıca en fazla 1.300 kişi ile sınıf öğretmenliği branşına geçiş yapılmış. Yani Diplomaya yönelik alan değişikliği sınıftan branşa geçme gibi bir şey değil ve hiçbir branştaki açığı kapatacak kadar hiçbir branşa geçiş yapılmamış. 

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine çağrıda bulunuyoruz Bütün Normlar açılarak en son 2013 te yapılan Diplomaya yönelik alan değişikliği sonucu oluşan istatistiklerini inceleyin. Diplomaya yönelik alan değişikliğinin öyle korkulacak bir şey olmadığını anlayacaksınız. 

Yorumlar (22)
Gokay kosu 4 yıl önce
Hakkimiz olan alan degisikligi artik yapilmalidir mutlu alanda derse girmesi her ogretmenin hakkidir yetkililer artik bizleri gormezden gelemez
Yaprak demir 4 yıl önce
DIPLOMAYA DAYALI ALAN DEGISIKLIGI HAKKIMIZ.YETER ARTIK BU ISKENCE BITSIN.VERIMLI OLDUGUMUZ ALANDA CALISMAK ISTIYORUZ
Ali daglı 4 yıl önce
DIPLOMAYA DAYALI ALAN DEGISIKLIGI OLSUN ARTIK.BIR ACIKLAMA BEKLIYORUZ.
ahmet 4 yıl önce
2016'da alan değişikliği istiyoruz.
Hakki Akyol 4 yıl önce
Artik alan degisikligi bir an önce yapilmalidir. Bilimsel olmayan gerekçelerle 3 yil bekletildik. Umariz bu sene yapilir.
mehmet 4 yıl önce
diplomamızda yazan alanda çalışmak en doğal hakkımız.
durgun tunc 4 yıl önce
Yonetmelikte olan alan degisikligi 3 yildir yapilmiyor. Hakkimiz iade edilsin
Halili 4 yıl önce
2012 yılında mecburen alan değiştirip branş öğretmenliğine geçtim pişmanım sınıf öğretmenliğine dönmek istiyorum mezun olduum alan sınıf öğretmenliği
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:01
İkindi 16:23
Akşam 19:04
Yatsı 20:23