MEB'de Şube Müdürü Rotasyonu Muamması !!!

Eğitim Yöneticisi Salim CAN, MEB Şube Müdürleri rotasyon sürecine ilişkin Kamudanhaber okuyucuları için önemli değerlendirmelerde bulundu...

Meb Personel 07.05.2020, 21:51 08.05.2020, 02:12
MEB'de Şube Müdürü Rotasyonu Muamması !!!

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme suretiyle atanması hakkında yönetmeliğin bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi kadrolar başlıklı 26. Maddesinde:

“İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar, bu yönetmelik kapsamında yapılacak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi tutulurlar.” hükmü yer almaktadır.

        Yönetmeliğin 26.maddesinde yer alan İl Millî Eğitim müdür yardımcısı ve İlçe Millî Eğitim müdürleri için rotasyon hiç uygulanmadı. İl/İlçe Millî Eğitim şube müdürleri için ise 2018 ve 2019 yıllarında rotasyon uygulanmadı.

            Şube müdürleri için 2020 yılında rotasyon uygulanacak mı? Yoksa ertelenecek mi? Adalet varsa uygulansın, adalet varsa uygulanmasın, İl Millî Eğitim müdür yardımcıları ve İlçe Millî Eğitim müdürlerine neden uygulanmıyor şeklinde, sosyal medyada rotasyon için hashtag açılarak tartışmalar devam ederken; MEB Personel Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU’nun “Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK’un direktifleriyle hazırlıklar yapıldı; kılavuz bu hafta yayınlanacak”  şeklindeki twitter paylaşımıyla tartışmalar daha da alevlendi. Ardından MEB Personel Genel Müdürlüğü İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri şube müdürlerinin 2020 yılı yer değiştirme kılavuzunu yayınladı.

            Rotasyonun olmasını isteyen Şube Müdürleri, rotasyonun uygulanması kararını alan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuka basından teşekkürlerini ilettiler. Alınan karardaki memnuniyetlerini yayınladıkları bir metin ile ifade ettiler. Şube müdürleri; taşra teşkilatı şube müdürlerinin atanırken zorunlu yer değiştirme hükümlerine tabi olduğunu bildiğini, bundan dolayı bazı şube müdürlerinin alt bölgelerden tercih yapıp ilerleyen yıllarda üst bölgelerde görev yapmak istediklerini, rotasyon ile geçmişte yaşanan mağduriyetin giderilip hakkaniyet sağlanacağını, Milli Eğitim Bakanlığına olan güvenin artacağını, iki defa üst üste herhangi bir hukuki gerekçe göstermeden rotasyonun ertelenmesinin özellikle dezavantajlı olan 4. ve 5. hizmet bölgesinde çalışıp hizmetini tamamlayan şube müdürleri için büyük bir haksızlığa neden olduğunu, rotasyon uygulamasının ertelenmesinin mevzuata aykırılık oluşturduğunu ifade etmektedirler. Ayrıca; Türk Eğitim Sen’in de rotasyon uygulamasının yapılması yönünde açıklamaları bulunmaktadır.

            Rotasyonun ertelenmesini isteyen şube müdürleri ise; COVİD-19 virüsü nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçtiklerini, bu hassas süreçte uygulanacak zorunlu bir rotasyon ile 2500 civarı şube müdürünün aileleriyle birlikte iller arası bir hareketliliğe neden olacağını, bu hareketliliğin virüse karşı alınan tedbirleri zaafa uğratacağını, eş ve çocuklarının sağlığının risk altına gireceğini, bu yüzden zorunlu rotasyon yerine sadece iste bağlı ve mazeret nedeniyle yer değişikliği yapılmasının doğru olacağını ifade etmektedirler. Eğitim Bir-Sen’in İstanbul ve Bursa şube başkanları başta olmak üzere şube başkanları düzeyinde rotasyon uygulamasının yapılmaması yönünde açıklamaları bulunmaktadır.

   Bir de yönetmeliğin 26. Maddesinde yer alan “İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar, bu yönetmelik kapsamında yapılacak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi tutulurlar.” Hükmünün tamamının uygulanmasını isteyen, rotasyonun sadece şube müdürlerine değil, İl Milli Eğitim müdür yardımcısı ve İl/İlçe Milli Eğitim müdürlerine de uygulanması gerektiğini, sadece şube müdürlerine uygulandığında adaletsiz bir durumun olduğunu, mevzuatın parçalandığını, eşitsizliğin ortaya çıktığını ifade eden büyük bir çoğunluk var.     

Rotasyon uygulamasını isteyenlerin de istemeyenlerin de kendilerine göre haklı mazeretleri var. Ancak ortada bir de mevzuat var. Mevzuat gereği uygulanması gereken rotasyonun 2 yıl üst üste ertelenmesi ve sadece şube müdürlerine uygulanması da ayrı bir durum. ..                                                                                                                                          

Yazımızı tamda yaşadığımız süreci özetleyen Nasreddin Hoca’dan güzel bir fıkra ile bitirelim.

Kadılık yaptığı sırada Nasreddin Hoca’ya bir adam gelip başından geçen bir olayı anlatmış.
Giderken sormuş:
Haklı değil miyim Hocam?   "Haklısın," demiş Hoca.
Biraz sonra başka biri gelmiş, aynı olayı kendi yorumuna göre anlatmış. Sonra sormuş:
Haklı değil miyim Hocam?   Ona da : "Haklısın," demiş Hoca.
Adam gittikten sonra karısı içerden seslenmiş :
"Efendi ikisine de haklısın dedin, birisi haksız olmalı değil mi ?" dediğinde;
"Sen de haklısın Hanım" demiş Hoca.

Sizce Kim Haklı? Yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirisinz

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ NE OLMALI ? ANKETİMİZE KATILARAK OY VEREBİLİRİSİNİZ

ANKETE KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Salim CAN

Eğitim Yöneticisi

Yorumlar (22)
1.bölge 6 ay önce
Ayrıca 2 yıldır anlamsızca ertelenen rotasyondan mağdur olan 4-5 bölgedeki arkadaşlardan daha fazla mağdur olan 1.bölge çalışanlarının adalet istemesi kadar normal bir şey olamaz.
Şube müdürü 6 ay önce
Bugün rotasyon olsun diyen arkadaşlar, bir sonraki rotasyon döneminde bizim gibi rotasyon olmasın isteğe bağlı olsun diyecekler. Bunu onlar da biliyor. Biz onların mağduriyetini istemiyoruz. Tüm münhaller açılsın, adil bir puan sistemi ile isteğe bağlı tayinler olsun. İsteyen istediği yere tayin istesin. Kimse de bizi birbirimize düşürmesin. Neticede aynı işi yapan insanlarız. Saygılarımla...
Adalet mi 6 ay önce
Tabi ki uygulanmalı soru mu bu şimdi hem de hepsine birden yönetmelikteeki hali gibi eğip bükmeden kesinlikle uygulanmalı
Murat 6 ay önce
Rotasyon haktır.adalettir.istemeyen öğretmen olsun lütfen.
Doğrucu 6 ay önce
Şu bir türlü anlaşılmadı gitti. Kardeşim bu göreve gelirken herkes bu yer değişikliği olacağını bilerek geldi. 4.ve 5.bölgedekilerin de 1. Ve 2. Bölgelerde çalışmak istemeleri en doğal hakkı. İlla da rotasyon mağduru olmak istemeyen varsa dönsün öğretmenliğe arkadaş. Tutturmuşlar bir mağduriyet edebiyatı gidiyor. Kılavuz yayımlanmış, dilekçeler çoğu ilde ilçede gönderilmeye başlandı. Bir de şu var 6 yıl sonra şimdi rotasyonu isteyenler de mağdur olacakmış. Yuh be. Bu mağduriyet değil değil. Görev bu. Biz gideceğiz başkaları gelecek. Devletin işleyişi böyle. Mevzuat uygulanmalı, Asıl yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için rotasyona devam.
Hak ve Adalet 55 6 ay önce
Bakanlık tarafından uygulama kararı verilmiş ve mevzuatta yazılı olan bir durum hakkinda anket yapılması çok saçma bir durumdur. Karar verilmiş, ve herşey olması gerektiği şekilde olmaktadır. Rotasyon =Adalettir
Doğrucu 6 ay önce
Hiçbir makam kimseye baki değildir. Rotasyon uygulanarak mağduriyetler gideeilmelidir
Rotasyon olmalı ancak 6 ay önce
Rotasyon olmalı ancak tüm münhaller açılmalı bakanlık 76. Madde ile atamayı bitirmeli. İl merkezlerindeki münhaller 76 madde atamadı ile dolduruluyor. İlçe milli eğitim müdürleri il milli eğitim müdür yardımcıları şube müdürlerinden atanmalı ve rotasyon ilçe Milli Eğitim Müdürleri dahil herkese uygulanmalıdır. İki alt iki üst tercih yerine puan üstünlüğüne göre tercih yapılmalı 1. Bölgedeki 5. Bölgeyi isteyebilmeli. Şube müdürlünde puan getiren ödül sistemi puan getirmelidir.çünkü ödül sistemi tamamen adaletsizlik üzerine kurulu. Kimi yerde kiler bir yılda tüm ödülleri toplarken kimi yerlerde müdürün kaymakamın yada valinin tutumundan dolayı 6 yılda sıfır belge ile tercihte bulunuyor.( Bir hafta da iki başarı belgesi alana gözlermle şahit oldum.)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43