MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNE ROTASYON GEREKLİ MİDİR?

Şube Müdürleri arasında rotasyon isteyenler ve rotasyon yapılsın ama isteğe bağlı olsun diyenler arasında bir fikir ayrılığı bulunuyor. Bu konuda Ajanskamu.net olarak yaptığımız ankete de yoğun bir katılım sergileniyor. İşte Rotasyonu İsteyen şube müdürlerinin Rotasyon Niçin Gereklidir? başlıklı sitemize gönderdikleri açıklama;

Meb Personel 08.05.2020, 15:34 08.05.2020, 23:52
MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNE ROTASYON GEREKLİ MİDİR?

1- Şube müdürlerinin azami çalışma sürelerine bağlı olarak zorunlu yer değişikliği hususunda MEBin öncelikli hedefi; kemikleşen ve değişime, yenilikçi anlayışa direnç gösteren yapıların direncini kırmak, etkin yönetim sağlamak, şube müdürlerinin tekdüzeleşmiş monoton iş hayatlarını farklılaştırarak motivasyon ve iş doyumu oranını arttırmaktır.

2- Ayrıca MEB; şube müdürlerinin taşra teşkilatı içinde, ülkenin tüm bölgelerinde çalışmalarını sağlayıp çalışanlara eşit davranarak adil bir yönetim altında hakkaniyeti korumayı amaç edinmiştir. 

3- Rotasyonun bir amacı da şudur: “Aşırı uzmanlaşmanın sakıncalarını azaltmak, işlerin rutin hale gelmesini önlemek, monoton ve sıkıcılığı ortadan kaldırmak.”

4- Rotasyon, personelin bilgi ve becerisini artırırken bölümler ve gruplar arasındaki iş birliği ve uyumu da kolaylaştırır.

5- MEB Şube müdürü rotasyonunda personelin aynı iş için farklı bölgede çalıştırılması istenmektedir. Rotasyonla, personelin aynı işi yaparak sıkılması önlenmeye çalışılırken aynı birimde çalışmaktan dolayı sıkılan personelin bu durumdan kurtarılması amaçlanmaktadır. Zira rotasyon, özelikle büyük işletmelerde, organizasyonel otokontrol için olduğu kadar, çalışanların ayrı bölümlerde (işlerde) çok yönlü yetişmesine olanak sağlayan, Süreçlere farklı kişilerin bakış açıları ile yaklaşmaları nedeniyle verimliliği artıran ve çalışanın işe duyduğu heyecan ile iletişim ve motivasyonu olumlu etkileyen çok ama çok önemli bir metottur. 

Millî Eğitim Bakanlığı bu nedenlerle “zorunlu rotasyon”u şube müdürlerine uygulamaktadır. Fakat aşağıda sayılan nedenlerle özellikle 1 ve 2. Bölgelerde görev yapan şube müdürleri, bu rotasyona karşı çıkmaktadırlar:

1.    Kovid-19 salgını nedeniyle 2500 şube müdürünün yer değiştirmek zorunda kalacağını sosyal medyada beyan ederek rotasyonun ertelenmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

Öncelikle rotasyona tabi şube müdürü sayısı 2500 değil, 1300 civarındadır. Ayrıca salgın kontrol altına alınmış olup hayat normale dönmektedir. Okulların bile haziran ayında açılacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte şube müdürlerinin rotasyon kapsamındaki atama işlemleri haziran ayında gerçekleştirilecek olup  Millî Eğitim Bakanlığı da yayınladığı kılavuzun üst yazısında, “rotasyon kapsamında atanan şube müdürlerinin yer değiştirme işlemlerinin daha sonraki bir tarihte yapılacağı”nı duyurarak mağduriyet yaşatmayacağını beyan etmiştir.Zaten rotasyona tabii önemli bir kısım şube müdürü sürecin sonunda ikamet değiştirmek zorunda kalmayacak olup, zira il içinde veya adreslerine yakın yerlere atanacaklar.
2.    Bölgelerin güncellenmesi gerektiğini beyan ederek bu şartlarda rotasyonun yapılamayacağını iddia etmektedirler. 
 
Taşra Teşkilatı Şube Müdürleri, atanırken zorunlu yer değiştirme hükümlerine tabi olduğunu bilmekte idi. Bazı şube müdürleri, rotasyona tabi olduğunu bildiğinden göreve özellikle alt bölgelerden başlamayı tercih etmiş ve “İlerleyen yıllarda 6 yıl  olan 1. Bölgeyi veya 4 yıl olan 2. Bölgeyi tercih ederim.” mantığı ile diğer bölgelerdeki hizmetini tamamlamak üzere Anadolu’nun çeşitli ilçelerine tercihte bulunmuşlardır. Hâl böyle iken “rotasyonun bölgeler güncellenmeden  uygulanamayacağını beyan etmek”, “bencillik”tir. 6 yıldır avantajlı bölgelerde çalıştıktan sonra sıra Kalkınmada Öncelikli Bölgelerde görev yapmaya gelince “bölgelerin güncellenmesini  istemek”,  6 yıldır Kalkınmada Öncelikli Bölgelerde çalışan şube müdürlerine “haksızlık”tır. 

3.    “Rotasyonun 2 senedir ertelenmesi, bizi mağdur etti.” demektedirler.

 Bu rotasyon, rotasyona tabi az sayıda şube müdürünün olduğu dönemlerde uygulanmıştır. Fakat sirkülasyonun fazla olacağı son 2 yıl içinde maalesef uygulanamamıştır. Uygulamanın ertelenmesi 1 ve 2. Bölge gibi gelişmiş bölgelerde görev yapanlardan ziyade, daha çok kalkınmada öncelikli 3, 4 ve 5. Bölgede görev yapan şube müdürlerini mağdur etmiştir. Çünkü bu dezavantajlı bölgelerde fazladan çalışmak zorunda kalmışlardır.


4. “Rotasyon kaldırılmalı yerine isteğe bağlı yer değiştirme gelmelidir.”

İsteğe bağlı yapılacak yer değiştirme ile 1 ve 2.Bölge gibi avantajlı bölgelerde  görev yapan şube müdürleri emekli oluncaya kadar bu bölgelerden ayrılmayacaklardır. Böylece dezavantajlı bölgelerde çalışan şube müdürleri isteğe bağlıda de 1 ve 2.Bölge gibi avantajlı bölgelerde hiçbir zaman münhal oluşmayacağından bu bölgelere gelemeyeceklerdir. Dolayısıyla  sürekli dezavantajlı bölgelerde görev almaya devam edeceklerdir. Buda adilane bir uygulama olmayacaktır.


5.’’Rotasyon sadece Milli Eğitim Bakanlığında uygulanmaktadır.’’

Rotasyon yönetim günümüz yönetim modellerinin bir parçası olup dünyada ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda uygulanmaktadır. Ülkemizde de kimi özel sektör ve yaygın olarak kamu sektörün de rotasyon tavizsiz uygulanmaktadır. İç İşleri Bakanlığında mülki idare amirleri başta olmak üzere,Hazine ve Maliye  Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı,  Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü,Sağlık Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, TÜİK Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü değişik işleyiş ve biçimlerde bazı personellerine rotasyon uygulamaktadır

  DÜZENLEDİĞİMİZ ROTASYON ANKETİNE KATILMAK  İÇİN TIKLAYINIZ


Sonuç olarak; rotasyona karşı koymanın sebepleri, “birtakım avantajları kaybetme endişesi, ekonomik etkenler, değişimin ortaya çıkaracağı tehditler, olumsuz coğrafi özellikler, ulaşımın elverişsizliği, yetersiz olma duygusu,” olarak sıralanabilir. Gerçekte tür kaygılar yüzünden avantajlı bölgelerdeki şube müdürleri, rotasyonun uygulanmasını istememektedirler. Fakat kemikleşen ve değişime, yenilikçi anlayışa direnç gösteren yapıların direncini kırmak, yönetim etkinliği sağlamak, şube müdürlerinin tekdüzeleşmiş monoton iş hayatlarını farklılaştırarak motivasyon ve iş doyumu oranını arttırmak için ROTASYON UYGULANMAK ZORUNDADIR.


Milli Eğitim Bakanlığında örgüt İkliminin bir parçası haline gelmekte olan rotasyon uygulamasında paydaşlar ücretsiz izin, usulüne uygun olmayan sağlık raporları vb arka kapı yöntemleriyle rotasyonu kevgire çevirme çabalarına girmemelidirler. Bakanlığımızın kimseyi mağdur etmeyeceğine inancımız tamdır.  

2020 MEB Şube Müdürleri Rotasyonu tüm eğitim camiasına hayırlı olsun.
 

Rotasyonu Savunan Şube Müdürleri

Yorumlar (23)
Şube müdürü 6 ay önce
Kac para aldınız bu haberi yapmak için
Şube müdürü 6 ay önce
“Aşırı uzmanlaşmanın sakıncalarını azaltmak, işlerin rutin hale gelmesini önlemek, monoton ve sıkıcılığı ortadan kaldırmak" Bu cümleyi kurarken çok düşündün mü arkadaşım? 1. Bölgede de çalışsan daire içi görev dağılımları sürekli değişir. Monotonluğa pek vakit kalmıyor burda. Ama eminim çalıştığın yerden öyle görünüyordur. Ailesi, akrabaları ve çevresiyle insan bir ortamda yaşar. Bazısının kurduğu ortam 1. Bölgededir, bazısının 5. Bölgededir. Rotasyon daki problem insanı köksüz bir ağaç gibi açıkta bırakmasıdır. Ruhun daralır koliler eşya doldurmaktan sürekli. Bir dost edinmek zordur, olanları da arkanda bırakırsın. Hadi bir çay içelim iki çift lafın belini kıralım diyebileceğin bir dostunun olması için kaç aya ihtiyacı vardır insanın biliyor musun? Çocuğunun okulunu, eşinin iş yerini, evindeki huzurunu düşünmek bencillik değildir. Aksine çalışma hayatındaki huzurun temelidir bunlar. Makine değiliz kardeşim insanız.
ŞUBE MÜDÜRÜ 6 ay önce
Çok güzel olmuş, rotasyonun neden olması gerektiği etraflıca değerlendirilmiş. Emeği geçenlere teşekkürler. Rotasyon olmalıdır. Ilçe müdürlerinede hatta il müdürlerinede olmalı. Siyasetin ve riyasetin kesişim kümesi olan Il müdür yardımcılığı uygulaması da tamamen ortadan kaldırılmalıdır.
ŞUBE MÜDÜRÜ 6 ay önce
Çok güzel olmuş, rotasyonun neden olması gerektiği etraflıca değerlendirilmiş. Emeği geçenlere teşekkürler. Rotasyon olmalıdır. Ilçe müdürlerinede hatta il müdürlerinede olmalı. Siyasetin ve riyasetin kesişim kümesi olan Il müdür yardımcılığı uygulaması da tamamen ortadan kaldırılmalıdır.
Mustafa BARDAK 6 ay önce
Bu kadar taraf olmayın sayın yönetici.Övdügunüz Rotasyona sizde inanıyormusunuz yazık.Bu kadar güzel ise niye feryat figan ediyorsunuz.Birde ankette oy kullanan sayısi gerçekçi değil.sube müdürü sayısının 3 katı.Anketiniz inandırıcı değil.sizi bundan sonra o grup takip etsin
Hak ve Adalet 55 6 ay önce
Haberde yazanların hepsinin altına imzamı atarım. Çok güzel yerlere değinilmiştır. Rotasyon hak ve adalettir.
Dursun 6 ay önce
Rotasyon = adalet
Doğru SÖZ 6 ay önce
Rotasyon ve bu uygulama şekli yanlıştır.İsteyen istediği yere gitsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33