400 Bin TL Yolsuzluk Yaptığı İddia Edilen İl Müdürünü Kimler Koruyor?

İsmail Koncuk'tan Şok İddia: Kurdurduğu Mesleki Gelişim Akademisi adı altındaki yapıya, Okul Müdürleri ve Öğretmenlere Seminer adı altında, Turkcel'den 400 bin tl para aktarıp paraları eş, dost ve akrabalarına tatil yaptırıp yolsuzluk yaptığı için soruşturma geçiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ'yi kim korudu? Cezasını kim değiştirtti? Görevden alınmasını kim engelledi.?

MEB 27.11.2019, 20:24 27.11.2019, 20:24
400 Bin TL Yolsuzluk Yaptığı İddia Edilen İl Müdürünü Kimler Koruyor?

Mesleki kariyerinde bir gün okul müdürlüğü yapmadan, İslami stk ve camianın referanslarıyla Şöhretin basamaklarını hızlıca tırmanan ve en son Rotaryenlerle ve masonlarla yaptığı protokolle, İzmirde 27 okulu kendi elleriyle rotary kulüplerine teslim eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ ile ilgili skandalllar bitmek bilmiyor.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK TBMMde bugün  Mİlli Eğitim Bakanına verdiği yazılı soru önergesi İle şok bir iddiada bulundu.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİnin İzmirde yöneticilere verilen seminerlerin organize edildiği Mesleki Gelişim Akademisi adı altında TURKCELden aktarılan 400 bin tl paranın İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ tarafından akraba ve eş dostuna tatil yaptırarak usulsüzce harcandığı ve paranın akıbetinin ne olduğu , hakkında soruşturma açılan ve İl Müdürlüğü görevinden alınması teklif edilen Ömer YAHŞİnin cezasının kınamaya çevrilerek bir el tarafından korunduğunu söyleyerek   flaş iddialarda bulundu.

Gazetekritik adlı internet sitesinde yer alan habere göre ;İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yetkililerinin; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ile öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarında kullanılması şartı ile TURKCELL A.Ş. tarafından 16/11/2017 tarihinde Ziraat Bankası Konak (İzmir) Şubesi neznindeki Mesleki Gelişim Akademisi hesabına aktarılan 400.000 (Dörtyüzbin) Türk Lirası Parayı mevzuatı ve amacı dışında kullandıklarıyla ilgili olarak bir soruşturma açılmıştır. Soruşturma sonucunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin aile yakınlarının tatil amaçlı konaklama giderini TURKCELL A.Ş. tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü hesabına aktarılan paradan karşılayarak menfaat sağladığı anlaşılmıştır.” dedi.

İşte KONCUKun soru önergesi ve kamuyunu derinden sarsacak o yolsuzluk iddiaları:

Yahşi hakkında disiplin yönünden 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesine göre kademe ilerlemesinin durdurulması, idari yönden yöneticilik görevinin üzerinden alınması “getirilen disiplin cezası idari yönden yöneticilikten alınmasını gerektiren niteliktedir” adli yönden valiliğine suç duyurusunda bulunulması ve mali yönden zararın tazmin edilmesi yönünde teklifler getirilmiştir. Disiplin kusuruyla doğrulanan fiiller karşılığında 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine göre kınama cezası teklifleri getirilmiştir.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Disiplin kusuruyla doğrulanan fiiller karşılığında kademe ilerlemesinin durdurulması yerine neden 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine göre kınama cezasına çevrilmiştir? diyerek Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesi ile kendisine ait olmayan, koruması gereken kurum parası ile, ailesini tatile gönderen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu büyük kusurlarına rağmen, neden İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamında tutulmaktadır? Görevden almayı düşünmüyor musunuz?” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk,  “Türkiye’nin 3.büyük ili olan İzmir gibi önemli bir ilimizde, kuruma ait olan parayı korumak yerine, aile ferlerini tatile gönderen Ömer Yahşi’ye olaydan sonra nasıl güven duyulacaktır? Kurum parasını kendisi için kullanan Ömer Yahşi’nin İl Milli Eğitim Müdürü olarak devam etmesinin, diğer insanlara kötü bir örnek olacağını düşünmüyor musunuz? Ömer Yahşi ile ilgili suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulduysa sonuç nedir?” diyerek sözlerini tamamladı. Konunun takipçisi olacağını belirtti.

Kaynak: Gazetekritik

Yorumlar (25)
Fatih 7 ay önce
Ceza veriliyor , il müdürlüğü alınsın deniyor ,zarar tazmin ettirilsin deniyor ama adamın cezası kınamaya çevriliyor. Kim bunu yapan ya da yapanlar. Bu pislikleri kapatanlar.
Kemalettin 7 ay önce
Kepazeliğe bak. Yuh ya. Adam Tatil yapmış yaptırmış . Liyakat ehliyet denen şey böyle bir şey olursa sonucun böyle çıkmasına şaşırmamak gerek.
Selami 7 ay önce
Şimdi bu il müdürünü savunana sendika, rotaryenlerle yaptığı protokolü niçin savundukları, sessiz kaldıklarını, suçu neden bakanlığa atmaya çalıştıklarını çok daha iyi anlıyoruz. Kokuşmuşluk her yerde. Tatili yapanlardan bazıları da soruşturmaya müdahale edenlerle, sendikacı kankaları olmasın.
ahmet 7 ay önce
ya niye şaşırıyorsunuz ki bunlar çok normal şeyler değil mi? Usulsüzlük nerede burada. Herşey kılıfına uydurulmuştur zaten. Adama iftira etmeyin. Haksızlık yapmayın. Yolsuzluk, Usulsüzlük yapılmamıştır. Siz yanlış biliyorsunuz canım....
Vedat İnce 7 ay önce
off off off ... Bu adamın rotaryenlerle yaptığı protokole sessiz kalan bu bazı sendikacılar bakalım bu yolsuzluk iddialarına ne diyecekler. Yine mi 3 maymunu oynayacaklar. Yoksa arkadaşlarını Ölümüne savunmaya devam mı edecekler. Birileri verdiğimiz üye aidatlarıyla saltanat sürüyor. Diğeri de yukarıdaki iddialardaki gibi işlere imza atıyor. Yuh ya. Yazıklar olsun size. Allah bildiği gibi yapsın sizi.
İblis leblebici 7 ay önce
Parantez İçinde ( Bursa, İzmir) iddia ediliyor....Ölümüne kankayız. Kankalar devreye girer şimdi. Güzellemeler yaparlar, aklayıp paklayıp pürü pak etmeye çalışırlar...
Aydın 7 ay önce
İzmir'deki bu skandalın benzerini İstanbul'un anadolu yakasındaki bazı ilçe milli eğitimleri araştırın aynı türden usulsüzlükleri çok rahat bulursunuz. Hatta o proje kapsamında ilçelere getirilen seminercilerden ortak isimleri bile bulursunuz. Sonra bu ilçe müdürlerini araştırın , onların yüksek lisans ve doktoralarını araştırın ilişkiler konusunda bir fikir edinirsiniz.
fatih 7 ay önce
yazıklar olsun. Bu nasıl bir rezalet.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19