AK Parti'nin erken emeklilik teklifi Meclis'e sunuldu!

AK Parti'nin erken emeklilik teklifi Meclis'e sunuldu!

MEB 13.07.2019, 21:27 13.07.2019, 21:27
AK Parti'nin erken emeklilik teklifi Meclis'e sunuldu!

Vatandaşa erken emeklilik fırsatı geliyor

Yurt dışında yaşayan vatandaşların yararlandığı emeklilik uygulamasıyla ilgili yeni yasa teklifi hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Kadir Denizci, Eğer kanun teklifi kabul edilirse, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiyede düşük maaş alıp ve yüksek ödeme yaparak erken yaşta emekli olacaklardedi.

AK PARTİ 75 MİLLETVEKİLİ İLE SUNDU
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve 75 milletvekilinin imzasıyla hafta içinde Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (2/2019) sunuldu.


Sunulan kanun teklifi yasalaşırsa Türkiyede sigortası başlayan ve yurt dışından çalışma hayatını sürdürmüş bir vatandaş, Türkiyeden emekli olabilecek. Yasa teklifine göre, yurt dışı borçlanma bedeline esas olan prim oranı yüzde 32den yüzde 45e çıkarılacak. Şu anki günlük borçlanma bedeli 27,29 TL iken, bu oran 38,37 TL olacak.

SGK BORÇLANMASI ORTADAN KALKACAK
Teklif yasalaşırsa, SGK borçlanması ortadan kalkacak, herkes Bağ-Kurdan borçlanacak.

Vatandaşlara tavsiyem işlemlerini başlatması...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Kadir Denizci, TBMMye sunulan bir gelir vergisi ve kanun teklifinden bahsederek, Bu kanun teklifinin içinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının 3201 sayılı kanununa göre Türkiyedeki emeklilik işlemleri var. Bu kanunda bazı değişiklikler olacak. Eğer kanun teklifi kabul edilirse, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiyede düşük maaş alıp ve yüksek ödeme yaparak genç yaşta emekli olacaklar. 75 milletvekili tarafından meclise sunulan kanun teklifinin Ağustos ayından kabul edileceği söylentileri var. Bu konuda yorum yapamıyorum çünkü Mecliste onaylanmasını bekliyoruz. Vatandaşlara tavsiyem işlemlerini başlatması ve sosyal güvenlik kurumlarına gitmesidir. Müracaatlarını yapması ve borçlanmalarının tamamını yatırmaları gerekiyor. Kanun teklifindeki maddede borçlanmanın tamamını yatırmayan için şu anki yasanın geçerli olmayacağı yazıyor dedi.


Denizci sözlerine şöyle devam etti:

Kanun teklifi kabul edilirse, bazı öngörülen maddeler şu şekilde devam ediyor; öncelikle asgari ücretin yüzde 32sine göre belirlenen günlük tutar, 27,29 TLden 38,37 TLye çıkarak, yüzde 32den yüzde 45e çıkacak

YURT DIŞI BORÇLANMASINI YAPAN VATANDAŞLARIMIZ ŞANSLI OLACAK
Türkiyeye her yıl olduğu gibi yılda bir kere asgari ücrete zam geldiğini söyleyen Denizci, Bu zamanlara göre düşünürsek, 38 liradan 45-50 ve 52 lira olarak devam edecek. Yani şu anda borçlanmasını yapan vatandaşlarımız şanslı olanlar olacak. Sadece bununla da kalmıyor. Kanun teklifinde yurt dışında işe girişin Türkiyede başlangıç sayılmayacağı, Türkiyedeki işe girişten itibaren başlangıç sayılacak. Kişilerin işe girişleri 1999 senesinden önce ise bir problem yok. Kişilerin girişleri 1999dan sonra ise 2000li tarihler 2005-2006 ve hiç girişi yoksa, başvuru yaptığı 2019 tarihi itibari ile geçerli sayılacak. Böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üç aşamada maaş bağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) bağladığı maaşlar nelerdir dersek; 1999 öncesi, 1999dan 2008e kadar olan ve 2008 sonrası, burada aylık bağlama oranları farklılık gösteriyor ve esas prim kazançları var. Tarihler burada önemli diye konuştu.

YAŞ GERİYE ÇEKİLİYOR
Kişinin yurt dışında işe girişini sayılmadığı zaman, otomatikman maaşın düştüğünün altını çizen Denizci, Yaş ise geriye çekiliyor. Yani kişi 50 yaşında olacaksa 55 yaşında emekli oluyor. Bir örnek vermek gerekirse; 1980de yurt dışına girişi olan bir kişinin 3 bin 600 günden 98 bin TL yatırarak tahmini olarak 2 bin ve üstü maaş alarak emekli olabiliyordu. Bu kanun teklifi kabul edilirse eğer, ön görülen maddelere baktığımız zaman şunu anlıyoruz. Türkiyede kişinin girişinin olmadığını varsayarsak; yaş, gün ve yıl emeklilik şartları vardır. 20 yıl borçlanma yaptığı zamanda, 7 bin 200 günden ödeme yapacak. Bu ödemeyi 27,29 TL yerine 38,37 TLden yapacak.

 

TAVSİYEDE BULUNDU
Benim tavsiyem bir an önce işlemlerini başlatsınlar, başvurularını yapsınlar. Borçlarının tamamını yatırsınlar ki bu yasadan etkilenmesinler. Şöyle bir madde daha var. 5510 sayılı kanunun birinci fıkrasının dördüncü bendine göre işlem yapılacak. Bu da SSK tamamen kalkacak, Bağ-Kura göre işlem yapılacak demek oluyor açıklamalarını kullandı.

Sunulan kanun teklifinde Sosyal Güvenlik kapsamında Yurt Dışı Borçlanma adlı 3201 sayılı kanunda yapılacak bazı değişiklikler ön görülmüş olup bu değişikliklerde öngörülen bazı maddeler kanun teklifinde şu şekilde:

PRİM YÜZDE 45E ÇIKARILIYOR
- Borçlanma tutarının hesaplanmasına esas olan prim oranının yüzde 45e çıkarılması.

SİGORTALILIK KABUL EDİLECEK
- Borçlanılan sürelerin 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalılık olarak kabul edilmesi.

SİGORTALILIK BAŞLANGIÇ TARİHİNİ GERİYE GÖTÜREN SÜRELER
- Türkiyede sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerini borçlanan sürelerinin Türkiyedeki sigortalılık başlangıç tarihinden geriye götürülen sürelere, Türkiyede sigortalılıkları olmayanların ise borçlarını tamamen ödedikleri tarihten geriye götürülen sürelere mal edilmesi amacıyla değişikliğe gidilmektedir.

Yorumlar (0)
banner51
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23