İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında hapis cezası

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında hapis cezası

MEB 20.01.2023, 19:06
İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında hapis cezası

Sakin, oğlu Alperenin hayatını kaybettiğinde 38 aylık olduğunu belirtip, "36 ay öncesi çocuğun okula verilmesi, prosedürlere uygun değilmiş. Gurbetçi bir aile olarak bu konudan bilgimiz yoktu. Olay yaşanana kadar kurumu denetlemesi gerekenler neredeydi? Neden bize kusur bulundu? Kesinlikle böyle bir şeyi kabul etmiyorum. Bir üst mahkemeye gidip hakkımızı arayacağız" dedi.

Köyiçi Mahallesinde 15 Ağustos 2017 tarihinde, Buket-Serkan Sakin çiftinin oğulları Alperen, Çiğli Özel Sevgi Yumağı Anaokuluna götürülmek üzere servis minibüsü şoförü Taner İşgören (50) ile rehber personel Dilara Kamberlere teslim edildi. Öğrenciler indirildiği sırada Kamberler, ağlayan bir çocuğu alarak okula girdi. Serviste uyuyan Alpereni fark etmeyen şoför, aracı okulun yanındaki boş arsaya çekti. Sıcak havada serviste unutulan küçük çocuk, havasızlıktan yaşamını yitirdi.

Olayın ardından anaokulunun sahibinin de aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında taksirle adam öldürme ve delilleri yok etme suçlarından dava açıldı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14üncü Ceza Dairesince yapılan son yargılamada; Taner İşgörene 6 yıl 8 ay, kreş sahibi Yurdagül İşgörene 7,5 yıl, öğretmen Arzu Gülmeze 2,5 yıl, Dilara Kamberlere 5 yıl, okul müdürü Bekir Güle 3 yıl 20 gün ve okul görevlisi Ahmet Somuna ise 2,5 yıl hapis cezası verildi. Alperen Sakinin ölümüne ilişkin Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut U. ile şube müdürleri Hüseyin B. ve Şener Ş. hakkında da görevi ihmal suçunda açılan davada sanıklar, 1 yıl 3er ay hapis cezasına çarptırıldı, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

MAHKEME YÜZDE 50 KUSURLU BULDU


Olayın ardından aile, Milli Eğitim Bakanlığına da maddi ve manevi tazminat davası açtı. İzmir 5inci İdare Mahkemesi, birçok çocuğun 36 aylıktan küçük olmasına rağmen çeşitli tarihlerde olayın olduğu anaokuluna kabul edildiğini, kayıt dışı ve mevzuatta aranan koşulları taşımayan servis görevlilerinin okul bünyesinde çalıştırıldığını belirtti. Bu nedenle davalı idarenin olayda gereken tüm dikkat ve özeni göstermediği ve sorumluluğundaki anaokullarında denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmediği ifade edildi.

Mahkeme, Alperen Sakinin 33 aylıkken okula kayıtsız kabul edildiğini, ailesinin de anaokuluna kayıtsız kabulüne göz yumduğu belirterek, davalı idare ile ailenin yüzde 50 kusurlu olduğuna kanaat getirdi. Tüm bunları göz önüne alan İzmir 5inci İdare Mahkemesi, Alperenin anne ve babasına 162 bin 491 lira destekten yoksun kalma tazminatı, 175er bin lira manevi tazminat ve 2 kardeşine de 75er bin lira olmak üzere toplamda 662 bin 491 lira ödenmesine karar verdi.

“BÖYLE BİR ŞEYİ KABUL ETMİYORUM”


Alperenin babası Serkan Sakin, İdare Mahkemesinin kararına göre kendisinin de yüzde 50 oranında kusurlu bulunmasına tepki gösterdi. Sakin, "Milli Eğitim Bakanlığına açılan tazminat davasını kazandık. Buradaki amacımız kesinlikle maddiyat değil. Amacımız farkındalık oluşturmak. Görevlerin titizlikle yerine getirilmesi, başka çocukların canlarından olmaması ve ailelerin gözyaşının akmaması. Ben yüzde 50 kusurlu bulundum. Bunu kabul etmiyorum. Çünkü o dönem Almanyadan gelmiştim. 36 ay öncesi çocuğun okula verilmesi, prosedürlere uygun değilmiş.

Gurbetçi bir aile olarak bu konudan bilgimiz yoktu. Bir anket yapılsa halkın çoğunluğu da zaten bilmiyor. Ayrıca uyarılmamıştık. Bunun yanında, Alperen vefat ettiğinde, 38 aylıktı. Yani 36 aylık üzeriydi. Olay yaşanana kadar kurumu denetlemesi gerekenler neredeydi? Neden bize kusur bulundu? Kesinlikle böyle bir şeyi kabul etmiyorum. Bir üst mahkemeye gidip hakkımızı arayacağız. İnşallah başka anne babaların, çocukların canı yanmaz" dedi.

Serkan Sakin ayrıca mahkemece kendilerine ödenmesine karar verilen 662 bin 491 lirayı da hayır kurumlarına bağışlayacaklarını belirtti.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı