İşte LGS'de Okullara Ayrılan Kontenjanlar

10 çocuktan biri lise hayaline kavuşacak. Bakanlık LGS'de Okullara Ayrılan Kontenjanları açıkladı.

MEB 27.05.2021, 15:39
İşte LGS'de Okullara Ayrılan Kontenjanlar

36 bin 712 56 bm 396 1 milyondan fazla öğrenci "iyi bir lise" hayali için 6 Haziranda LGSye girecek.

Sınava pandemi koşullarında hazırlanan 8inci sınıf öğrencilerinden yaklaşık yüzde 20si, belirlenen 2 bin okula girecek.

Bakanlık tüm okullar için toplam 174 bin 160 kontenjan ayırdı.

Bu kontenjanların 70 bine yakını Anadolu imam hatip ile mesleki ve teknik Anadolu liselerine ayrıldı. 

ANADOLU LİSELERİ KONTENJANI

Giriş belgesi bugün yayımlanacak bin bin bin Öncelik yine dini ve teknik liselere Bir milyonu aşkın öğrenci 6 Haziranda MEBin, Nitelikli olarak isimlendirdiği liselere girmek için yarışacak. Liselere Geçiş Sınavında kontenjanların büyük bölümü imam hatip ve meslek liseleri için kullanılacakB 174 36,9 36,7 2 bin 60 Sınavla öğrenci alacak okul sayısı BİR milyonu aşkın öğrenci 6 Haziranda, MEBin tüm tepkilere karşın ileri bir tarihe ertelemediği Liselere Geçiş Smavında(LGS) ter dökecek. 

MEBin açıkladığı listeye göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 okul sınavla öğrenci alacak. Sınava giren öğrencilerin yalnızca küçük bir bölümü bu okullara girebilecek. MEB toplam 174 bin 160 kontenjan ayırdı. Sınavla öğrenci alacak imam hatip ve meslek liselerinin toplam kontenjanı, öğrenci tercihlerinin büyük oranda yoğunlaştığı Anadolu liselerinden fazla olacak.

Buna göre, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine ise 33 bin 930 öğrenci yerleşecek. Anadolu, sosyal bilimler ve fen liselerinin kontenjanları ise sırasıyla 56 bin 396,10 bin 142 ve 36 bin 980 olacak.

İki oturum halinde gerçekleştirilecek merkezi sınavda öğrencilere toplam 90 soru sorulacak. Ortokul son sınıftaki tüm öğrencilerin başvurusunun otomatik Bakanlık tarafından yapıldığı LGSnin birinci oturumu saat 09.30da, ikinci oturumu ise 11.30da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Sınavla liselere girecek öğrenci sayısı Nitelikli imam hatip lisesi kontenjanı Nitelikli fen lisesi kontenjanı Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki testlerin sonuçlarının hesaplanmasında önce doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. 

ÖĞRENCİLER VE VELİLER İSTEMİYOR

Milyonlarca öğrenci ve veli, salgın koşullarında gerçekleştirilecek merkezi sınavın sağlık açısından yaratacağı olumsuzluklardan endişe ediyor. Sınavın ileri bir tarihe ertelenmesini isteyen öğrenci ve veliler, MEBi seslerine kulak tıkamakla suçluyor. Eğitim uzmanları ise öğrencilerin salgın koşulları nedeniyle öğrencilerin motivasyon kaybı yaşadığını belirterek sınavla doğru değerlendirme yapılamayacağını ifade ediyor. Türkiyede var olan eşitsizliklerin salgın ile birlikte daha da derinleştiğini belirten eğitimciler, MEBin sınav ısrarının olumlu bir sonucu olmayacağını savunuyor.  Fotoğraflı sınav giriş belgesi bugünden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecek. Sınav sonuçları, 30 Haziran günü Milli Eğitim Bakanlığının internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

BİRGÜN

Yorumlar (0)
19°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35