Makine Mühendisi MEB Ölçme, Değerlendirme Genel Müdürlüğü Yaparsa!

MEB'de Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğünün başında Makine Mühendisi olması Liselere Geçiş Sınavındaki tartışmayı körükledi.

MEB 08.06.2021, 17:24
Makine Mühendisi MEB Ölçme, Değerlendirme Genel Müdürlüğü Yaparsa!

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz pazar günü 1 milyonu aşkın adayın katıldığı Liselere Geçiş Sınavı(LGS) gerçekleştirildi.

LGSnin sona ermesinden hemen sonra öğrenciler, veliler ve eğitimciler başta olmak üzere yapılan sınavın oldukça zor oluşu ve salgın şartlarında özellikle matematik dersinde adaylara yöneltilen sorular iptal istemini beraberinde getirdi.

Yaklaşık üç dönemdir salgın şartlarıyla birlikte EBA TV ve uzaktan eğitim yoluyla eğitim öğretime devam etmeye çalışan öğrencilerle cihaz ve internet bağlantısı olmadığı için eğitim öğretimine ara vermek zorunda kalan öğrencilere bu kadar zor sınav yapılması eğitimde fırsat eşitliğini yerle bir etmiştir.

Gelecek eğitim öğretim döneminde liselere başlayacak 8. sınıf öğrencileri, veliler ve eğitimcilerin büyük kısmı LGSnin iptal edilmesini istiyor. Sosyal medyada büyük tepkilerin hedefinde bulunan sınavın iptal edilip edilmeyeceğine Milli Eğitim Bakanlığı karar verecek.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Sadri Şensoy da eleştirilen hedefi haline geldi.

2018 yılından beri genel müdürlük görevini yürüten Şensoyun Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden(Kaynak:MEB) mezun olması, ölçme ve değerlendirme konusunda eğitimi bulunmamasına rağmen MEBde bu görevin en üst düzey kişisi olması eleştirilerin başlıca sebebini oluşturdu.

Mağdur olan öğrenciler, sınavın iptal edilmesini beklerken gözler MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy ile Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuka çevrildi.

Mebpersonel 

Yorumlar (2)
adem 4 gün önce
ziya öğretemen doktordan da mesleki eğitim genel müdürü yapmıştı galiba
Meb Öğretmen 4 gün önce
Öğretmenden Vali oluyorsa, mühendisten genel müdür olması normal olamaz mı
18°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:43
Yatsı 22:34