MEB inadından vazgeçti, 7 yıl sonra toplanıyor

Millî Eğitim Bakanlığı'nın “en yüksek danışma kurulu” olarak tanımlanan Millî Eğitim Şûrası 7 yılın ardından sonunda toplanıyor.

MEB 14.09.2021, 15:14
MEB inadından vazgeçti, 7 yıl sonra toplanıyor

Şura’nın toplanmasıyla birlikte eğitim sisteminde artık eğitim paydaşlarının şurada aldığı ortak kararlar dışında, yönetmelik yayımlanarak Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı uygulamalar yapılamayacak.

“Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek” için eğitim ve öğretimle ilgili konuları inceleyip tavsiye kararları hazırlayan ve 7 yıldır yapılması gerektiği halde yapılmayan Millî Eğitim Şurası, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özerin başkanlığında sonunda toplanma kararı aldı.

EĞİTİMDE ORTAK AKIL

Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile Millî Eğitim Bakanlığı Bakan yardımcıları ve Bakanlık merkez teşkilatı birim amirlerinin “tabii üyeler” olarak katılacağı şûraya bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ile yurt içi ve yurt dışından meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci ve veli temsilcileri ile eğitim alanında şûra konularıyla ilgili çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar da davet edilecek.

20. Millî Eğitim Şûrasında, ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği ana gündem olacak. Şûrada üç ana konuda özel ihtisas komisyonu kurulacak. Bu konular, ‘Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği, ‘Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi ve ‘Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi…

KOMİSYONLAR KURULACAK

Şûra kapsamında özel ihtisas komisyonları dışında okul öncesi eğitimden üniversite giriş sistemine kadar çeşitli konularda çalışma grupları da oluşturulacak. 81 ilden katılımcılar seçilip, 26 farklı yerde bölgesel toplantılar düzenlenerek, hazırlık raporları yazılacak.

Şûra kapsamında hazırlanacak özel ihtisas komisyonu raporları, Şûra üyelerine önceden gönderilecek. Şûra kararları, toplantıya katılan üyelerin oy çokluğuyla alınıp, kararlar Bakan oluru ile Tebliğler Dergisinde yayınlanacak. Bakanlık ayrıca 20. Millî Eğitim Şûrasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın himayelerinde gerçekleşeceği öğrenildi.

ŞURA TARİHİ

– İlk şura 1921de 1. Maarif Kongresinde toplandı. Başkanlığını Ziya Gökalp yaptı. 618 eğitimci katıldı.
– MEBin kuruluşundan bugün şûrayı toplama kararını akan Talim Terbiye Kurulunun kurulma kararı da bu ilk şûrada alındı.
– 1939da şura adıyla 1. Maarif Şûrasını dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel topladı.
– MEBin geleneksel olarak 4 yılda bir topladığı şura 1980 ihtilalinde 1 yıl arayla 2 kez toplandı.
– Ak parti iktidarı döneminde 2006da 17. Ve 2019da 18. ve 2016da 19. Şûra toplandı. Son 7 yıldır şûra toplanmıyordu. Toplanması gereken tarihin üzerinden de 3 yıl geçmişti.

Kaynak: Sultan Uçar / Sözcü

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31