MEB'de Ücretsiz İzinden Dönüşe 'Koronavirüs' Engeli

MEB'de Ücretsiz İzinden Dönüşe 'Koronavirüs' Engeli

MEB 31.03.2020, 19:31 31.03.2020, 19:31
MEB'de Ücretsiz İzinden Dönüşe 'Koronavirüs' Engeli

Korona virüsü salgını ile birlikte eğitim-öğretime ara verildiği, okulların kapalı olduğu bu günlerde öğretmenler başta olmak üzere MEB personeli geri dönme talebiyle illerde valiliklere akın etti.

81 İLDE BAŞVURU PATLAMASI

Çoğunluğu yasal 4 ay ücretli doğum iznini kullandıktan sonra 6 aydan 2 yıla kadar ücretsiz izne çıkan öğretmen ve personel, “Zaten evdeyiz. Hem maaş alır hem de bebeğe bakılır” mantığıyla ücretsiz izinlerini yarıda keserek, görevlerine geri dönmek için 81 ilde valiliklere resmi başvuruda bulundu.

Valilikler durumu MEB’e bildirdi. Bakanlık, iyi niyetli bulunmayan tüm başvuruların reddedilmesi kararını verdi. Sayıları tam olarak bilinmese de, bu durumda olan binlerce kişi olduğu öğrenildi.

‘İSTİSNALAR AYRI DEĞERLENDİRİLSİN’

Öğretmen ve memurların, “Ücretsiz izne sadece doğum için çıkılmıyor. Yaşlı anne-babasına gerçekten bakacak kimsesi olmayan da ücretsiz izin alabiliyor. Bu süreçte baktığı kişi vefat ettiyse, ücretsiz izne çıkmayı gerektirecek mücbir sebep, ortadan kalkmış oluyor.

İstisnai durum yaşayanların ücretsiz izinlerini kesip dönme talepleri topyekün reddedilmemelidir. Ortada bir kurnazlık var doğru ama herkes aynı koşullarda değil. İstisnai durumlar ayrıca değerlendirilirse iyi olur” talebi MEB’den hızla karşılık buldu.

MEB’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

SÖZCÜ’ye konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)  şu açıklamayı yaptı:

* Corona virüsünün ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, eğitim-öğretime zorunlu olarak ara verilip, uzaktan eğitime geçildi.

* Doğum izni gibi ücretsiz izinde bulunan bazı öğretmenlerimiz, izin süresini yarıda kesip göreve başlama talebiyle illerde valiliklere başvurdu.

* Bakanlığımız ve valiliklerimiz bu talepleri işbirliği içinde çok titiz bir çalışmayla gerçek ihtiyaç sahiplerini belirlemek için tek tek incelemeye aldı.

* Corona virüsü nedeniyle özellikle eşi özel sektörde olup işsiz kalan, ailece ekonomik mağduriyet yaşayan ücretsiz doğum iznindeki öğretmenimiz kesinlikle mağdur edilmeden hemen talepleri kabul edilecek.

* Bunun dışında olup, ‘Zaten okullar kapalı. Ücretsiz izinde olacağımıza maaş alırım”gibi kötü niyetli yaklaşımlara ise asla izin verilmeyecek. Bu kişiler, ücretsiz izin süreleri dolmadan görevlerine iade edilmeyecek”

 

Yorumlar (5)
Ali 2 ay önce
Gece gündüz demeden haftada 7 gün çalışarak belletmenlik kurs sınav görevi demeden koşarak ayda aldığım yaklaşık 2500 lira ekders ücretim artık yatmayacak. Ben bu ekderse güvenerek eşim çocuğumuzu büyütsün diye eşime ücretsiz izin aldım. Aylık kredi taksidim de 3.500TL. Şimdi benim halimi düşünün. Eşimin ücretsiz iznini bozdurmazsam maaşımla krediyi ödeyince aylık cebime kalan 1000TL ile ben faturaları mı ödeyim, yiyecek içecek mi alayım? Öyle bir anlatmışlar ki haberde sanki tüm ücretsiz izin bozduranlar üçkağıtçı. Mecburuz kardeşim, ölelim mi açlıktan? Belediyeye gidip erzak mı alalım? Fakirin hakkına mı girelim? Herkesin durumu bir değil.
Mehmet 2 ay önce
Uyanık(!) davrananlar 2 hafta önce izni bozdurdu, göreve başladı. Şimdi bozdurmak isteyenlerin suçu saf(!) olmak mı?
güven 2 ay önce
doğru olanı bu uyanıkları göreve başlatmamak çünkü bunların yerlerine ücretsiz izne ayrıldıklarından yerlerine ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapıldı. ücretli öğretmenlerinde çıkışı yapılmadığından norm üstü ödeme nasıl olacak adalet mi kamu zararı değil mi kardeşim başlatılamaz
ogretmen 2 ay önce
Herkes maaşını bagislarken fırsatçılık yapanlarda var aramızda. Bunların yüzünden bütün camiamız lekeleniyor. Camia olarak bunları bizim aramızda barındırmamamız lazım.
Bir söz de Ali ye. Kardeş maaşını alıyorsun ya.altı üstü edersin gitmiş, o da kurs olan. Normal ekdersini de veriyor devlet. Yani zararın 2500 değil. En fazla 1300 falan. Yani maaş + 1200 sana yine devlet 5700 tl veriyor hiç ise gitmeden. Şükret. Ayıp. Sizin gibiler yüzünden bütün camiamız karalanıyor ve verilecek haklarda bu öğretmenler hep paracı diye verilmiyor. GIderek sistem özelleştiriliyor. Muhtemelen yeni nesil maddiyatçı bir öğretmensin.
memur 2 ay önce
Ali bey hırsızlık sadece birşey çalmak değildir. Şu durumda nasıl olsa tatil ben bedavadan para koparayim diyerek yaptığın daha büyük hırsızlıktır.senin niyetin neydi ne zamana kadar izinde olmaktı. Şimdi birden bire mazeretin mi ortadan kalktı. O parayı o çocuğun boğazından nasıl geçirecektin. Devlet sana iyilik yapmış. Senin harama girmeni engellemiş. Bak yarın koranavirüs olsan ölsen nasıl ödeyecektin. Olum herkese yakın. Birgün öleceğini unutma.Allah korusun alacağın o miktar ileride belkide o küçücük yavrucuktan çıkacaktı. Unutma asla ve asla devletin bir kuruşunu haksız yere alma. Mazallah bu dünyada o paranın çıktığını görürsün. Öbür dünyaya kalmaz devlet malı,yetim malı,kul hakkı. Allah bebeğine sağlıklı uzun ömür versin.
banner51
banner49
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23