Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer: Meslek liseleri artık ihracat yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca verilen desteklerle, Kovid-19 salgını ile mücadelede ihtiyaç duyulan ürünleri üreterek ülkenin ihtiyaçlarının karşılamasına katkı veren meslek liseleri talep üzerine ilk kez yurt dışına da ihracat yapmaya başladı.

MEB 27.02.2021, 17:58
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer: Meslek liseleri artık ihracat yapıyor

Bu kapsamda, 6 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin ürünleri, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, Çekya, Belçika ve Fransaya ihraç edildi.

MEB, mesleki eğitimde üretim kapasitesini artırmak için son yıllarda önemli yatırımlar yaptı. Yapılan bu yatırımlarla güçlenen mesleki eğitim, Kovid-19 salgını ile mücadele günlerinde 81 ilde ve tüm ilçelerde halkın acil ihtiyaç duyduğu maskeden dezenfektan malzemelerine, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu sipere kadar çok sayıda ürünü üretti. Bu liselerde, daha sonra solunum cihazından maske makinesine kadar çok sayıda cihaz da başarılı bir şekilde üretildi.

"Mesleki eğitimde atılan adımlar meyvelerini veriyor"

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, mesleki eğitimde "eğitim-üretim-istihdam" çevrimini güçlendirmeye yönelik attıkları adımların meyvelerini verdiğini görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Meslek liselerinde 2018in sonundan itibaren döner sermaye kapsamında yapılan üretimlerin kapasitesini ve çeşitliliğini artırma yönünde okullara yaptıkları desteklerin sonuç verdiğine işaret eden Özer, şu bilgileri verdi:

"Son iki yılda bu kapsamda yapılan üretimlerden elde edilen gelir 2018 yılındakine göre yüzde 100 arttı ve 500 milyon lira bandına ulaştı. Bu yüzde 100lük artış 2020 yılında Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce üretim yapılabilen çoğu üretim kaleminde üretim yapılamamasına rağmen sağlandı. Bu durum potansiyelimizin çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Kovid-19 salgını ile mücadelede ihtiyaç duyulan ürünleri üreterek ülkenin ihtiyaçlarının karşılamasına katkı veren meslek liseleri talep üzerine ilk kez yurt dışına da ihracat yapmaya başladı. Bu kapsamda 6 ilimizde bulunan meslek liselerimiz Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında ürettikleri ürünleri, Avrupada 6 farklı ülkeye ihraç etti. Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Konya ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlerimizi, okul yöneticilerimizi, öğretmen ve öğrencilerimizi bu önemli başarılarından dolayı kutluyorum."

Meslek liselerinin ürünlerini ihraç ettiği ülkelerin Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, Çekya, Belçika ve Fransa olduğunu bildiren Mahmut Özer, bu okulları şöyle sıraladı:

"Bursa Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bulgaristana maske; Denizli Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hollanda ve İngiltereye kumaş maske; İstanbul Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çekyaya maske; İzmir MOPAK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Belçikaya hijyen kapısı dezenfektan makinesi; Konya Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fransaya maske ve Mersin Çamlıbel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise Hollandaya tek kullanımlık cerrahi önlük ihracatı yaptı."

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:54
Güneş 06:24
Öğle 13:10
İkindi 16:50
Akşam 19:46
Yatsı 21:10