Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Saldıracağım Demek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Saldırıcağım Demektir!

Yusuf Kaplan’ın, katıldığı bir programda Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında birtakım ithamlarda bulunduğu video medyaya düştü. Hemen her kesimden videoda geçen ifadelere tepkiler geldi. Kaynak: Ziya Selçuk'a Saldıracağım Diyen, Erdoğan'a Saldırıcağım Demektir!

MEB 11.05.2020, 01:22 11.05.2020, 01:35
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Saldıracağım Demek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Saldırıcağım Demektir!

Yusuf Kaplan’ın, katıldığı bir programda Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında birtakım ithamlarda bulunduğu video medyaya düştü. Hemen her kesimden videoda geçen ifadelere tepkiler geldi.

Yusuf Kaplan konuşmasında şu ifadelere yer verdi ‘’Sadece şunu söyleyim. Getirildi bu arkadaş, yani bunları da burada söylemek çok şık olmayabilir ama bu arkadaş, Tayyip Bey’le pazarlık yaptı. İyi mi? Mustafa Bey bilir. Kim pazarlık yapabilir ya! Tayyip Bey’le kim pazarlık yapabilir! Pazarlık yaptı. Benim müfredatıma, yapacağım, uygulayacağım müfredatıma ve atayacağım kadrolara karışmayacaksın! dedi. Abi sen kimsin ya! Bulunmaz Hint kumaşı mısın?... Ve İlk golü attı. Bürokrasinin 10-15 senede zar zor, Yusuf Tekin’in bilirsiniz, Yusuf Tekin’in bi şekilde yetiştirdiği, sağdan soldan filan bizim 25-30 senelik, 50 senelik birikimimizin ürünü olan insanları, eğitim bürokrasisindeki insanların hepsini temizliyor şimdi. Yani, şimdi, ben gireceğim devreye mecburen. Saldıracağım. İlk defa Duman edeceğim. Ondan sonra şöyle bir sersemleyecek. Kendine gelir mi bilmiyorum. Hiç kimse de adama müdahale etmiyo tamam mı.’’ 

Şimdi bu ifadelerin tek cümlesi bile kabul edilebilir değil.

Aslında bu ifadelere en güzel cevap Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylandan geldi: Boş laf!

Biz olayı 2 farklı yönden değerlendirmek istedik.

1. SAYIN BAKANA SALDIRMAK, ATAYAN İRADE OLAN SAYIN ERDOĞANA SALDIRMAKTIR!

Açıklanan ifadeleri Sayın Bakanın şahsında, kendisini o göreve getiren Sayın Cumhurbaşkanını sorgulamaya yönelik bir söylem olarak görüyoruz. 

Sayın Cumhurbaşkanına doğrudan ifade edilemeyen söylemler, Sayın Ziya Selçukun şahsında dile getirilmeye çalışılmaktadır. 

Çünkü; Sayın Ziya Selçuku Milli Eğitim Bakanı olarak atayan irade Sayın Cumhurbaşkanının iradesidir. 

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaları sadece Ziya Selçuka ait bir irade olmayıp, topyekün Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın liderliğindeki Hükümetin iradesi ve uygulamasıdır.

Yapılan atamalar, çıkartılan kanun ve yönetmelikler, uygulanan müfredat vb. tamamı bir bütündür. 

2. GÜRÜLTÜ ÇIKARARAK BAZI DÜZENLEMELERİN ÖNÜNE GEÇMEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuka hemen her kesimden neredeyse tam destek var. Göreve geldiği gündem itibaren her adımını ölçerek-tartarak atmıştır. Rastgele bir görevden alma durumuyla hiç karşılaşmadık. 

Ayrıca bakanlığımızda sanki tepeden-tırnağa bir görev değişimi olmuş da ona mı tepki var?

Aslında ilk geldiği gündem itibaren Sayın Bakan en çok; bakanlık ve taşra teşkilatlarındaki liyakat esaslı atamaların yapılmadığı dönemlerdeki kadroların değişimi konusunda eleştirilmedi mi?

Ak Parti döneminde bir çok alanda kazanılan başarılara rağmen, aynı başarının eğitim konusunda gösterilemediği bizzat Sayın Erdoğan tarafından defalarca dile getirilmedi mi?

Bu durum ortada dururken geçmiş 15-20 yıllık kadroları övmenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. 

Burada esas amaç olarak görülüyor ki hedef; Sayın Bakanın önümüzdeki dönemde yapacağı - yapmayı düşündüğü bazı adımları engelleyeme yönelik bir "yaygara" koparmak. Bu yaygara karşısında Sayın Bakanın geri atması hedefleniyor.

Dolayısıyla bırakalım Sayın Ziya Selçuk eğitimin hemen her alanında sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübeyi kullansın...

Emre Yalçın

Türkiyeeğitim

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (6)
Akil 6 ay önce
Acaba Şube Müdurü atamalarıyla büyük şehirler de özellile İstanbul gibi metropollerde bulunan şube müdürlerini rotasyon yapılarak istifaya zorlandığı şu günlerden mi bahsediyor Yusuf Kaplan. Yusuf Tekinin burokraside en sağlam kadrosu 1709 şube müdürü atamasıdır. Bu kadrolar ile Fetö temizliği yapıldı, Acaba rotasyonla özellile İstanbulun boşaltılıp başka kadroların özellile ak parti muhalifi bazı mahfillerin kadrolarını mı geçiçi görevlerle, 76. maddeyle bu isi yapmayı düsünüyorlar demeye çalışıyor mu Yusuf Kaplan. Bu Akpartiye yakın kadroların yerine yerleştirileceğini mi demeye çalışıyor. Yusuf Kaplan sanki bi şeylerin farkın da.
Sessizlik 6 ay önce
Bakan bey, yumuşak ses tonu ve yüzündeki tebessümle Meb teki akparti li bürokratları temizleme gayretinde.Yusuf Kaplan bir şeyler biliyor
Abdullah Mecid Eloğlu 6 ay önce
Diğer bakanları müsteşarın sayesinde yediniz bu bakanı size yedirmeyiz.

Biz de Erdoğan cıyız ama sizin gibi boş tenekeler değiliz! Ziya Selçuk eğitime kalite getirmiştir zorunuza giden size köle olmayacak idarecilerdir
AHMET MİDHAT EFENDİ 6 ay önce
Abi sen kimsin ya! Bulunmaz Hintli gasteci mısın?’’ Yusuf Tekin’in yetiştirdiği, yerleştirdiğini söylediğin insanları, eğitim bürokrasisindeki insanların hepsini temizliyo olsaydı Ziya hoca ! Bakanlıkta ne iş yaptığı belli olmayan Hayat Boyu Öğrenme de daire başkanı ve aynı zaman da bir" kamu haber sitesini" silah gibi kullanıp, bürokratları tehtid eden kişi olan Mehmet Yılmaz ı çoktan temizlemişti....
Adalet 6 ay önce
Daha o kadroları doldururken yediğiniz hurmaların cezasını çekeceksiniz... tüm soruları bil düşük puan al..iyiki ahiret var .. tabiki inanıyolarsa
Ali 6 ay önce
Sen öbür tarafta vereceğin hesabı düşün .. yaygara koparacağına.. birüs bile ıslah eymez bunları adalet tanımazları
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43