Okullarda Karne Dağıtımı Olacak mı?

Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin birinci dönem karnelerini 22 Ocak’ta okul yönetimlerinden alacaktı. MEB Bakanı dün katıldığı programda olağanüstü süreçlerden geçildiğini ve bu şartlara uyum sağlamak amacıyla mevzuatta değişiklikler yapıldığını açıklayarak dijital karne verilebileceğini ifade etti. Peki öğrenciler karnelerini e-Okul’dan mı alacak? İşte yapılan açıklama

MEB 05.01.2021, 21:19
Okullarda Karne Dağıtımı Olacak mı?

MEB Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre İlkokul, ortaokul öğrencilerin birinci dönem notları ders katılım etkinlikleri göz önünde bulundurularak verilecek. Birinci dönemin sona ereceği 22 Ocak 2021 tarihinde karne heyecanı yaşayacak öğrencilerin karnelerin dağıtım süreciyle ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programına gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Karne dağıtım sürecinde okullarda hareketlilik yaratmak istemediklerini  ifade eden Selçuk farklı uygulama olabileceğinin sinyallerini verdi. Lise öğrencileri için birinci dönemle ilgili notlandırma sonrası karne verilebileceğini belirten Selçuk en kolay hangisi oluru düşünmeye çalıştıklarının altını çizdi. Mevzuatta yapılan değişiklikle alan açmaya çalıştıklarını söyleyen Bakan, karne dağıtımına dair önemli ipuçları verdi. Peki öğrencilere dijital karne mi verilecek? İşte Milli Eğitim Bakanlığının 2020-2021 eğitim öğretim yılı karne kararı…

ÖĞRENCİLERE KARNELER NASIL VERİLECEK?

Anadolu Ajansı Editör Masası programına konuk olan Bakan yüz yüze eğitim ve karne dağıtımına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sömestr tatili olarak bilinen yarıyıl tatiline kısa bir zaman kala yüz yüze hareketliliği artırmak gibi bir şeyi amaçlamadıklarının altını çizen Ziya Selçuk “  O yüzden de bir dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir. Biz mevzuatın esnekliği içerisinde çocuklarımız ve velilerimiz açısından en kolay hangisi oluru düşünmeye çalışıyoruz.” dedi. Olağanüstü dönemlerden geçilen pandemi şartlarında ihtiyaç duyulan hususların mevzuatın içerisinde olmadığına dikkat çeken Selçuk alanı rahatlatmaya çalıştıklarını söyledi.

SENE SONU SINAVLARI “ YÜZ YÜZE YAPABİLİRİZ”

MEB Bakanı Ziya Selçuk’a sene sonu yapılacak sınavların sorulması üzerine İl, ilçe köy verilerini incelediklerini belirterek temaslı olan öğrenci sayısı günlük olarak takip ettiklerini belirtti.  Açıklamasının devamında Selçuk “  Hangi sınıf seviyesinde temaslı ya da pozitif birey sayısı fazladır, bunlar da günlük olarak görünüyor bizde. Bütün bunlarla alakalı olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun belirli bir eşik belirleyip, bu eşikten sonrasında yüz yüze de yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Sürecin dinamik olarak yaşandığını belirten Selçuk eleştiri aldıklarını, sürecin tam olarak nasıl netleşeceğini dünyadaki etkisinin ne olacağını tam olarak bilmediklerinden kaynaklandığını belirtti. 

15 ŞUBAT’TA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK MI?

Vaka sayılarında olumlu anlamda gelişme olduğu takdirde hazırlık ve planları olduklarını hatırlatan Ziya Selçuk “  dünyadaki etkisinin ne olacağını tam olarak bilemiyorum ki. Eğer olumlu gelişme, değişme söz konusu olursa şunu şunu yaparız diye biliyoruz. Olumsuz olursa da şöyle bir hazırlığımız da var. 15 Şubatta hangi yaş gruplarında yüz yüze eğitime tam olarak geçebiliriz, bu konuda bir hazırlık yaptık. Bu hazırlıkla ilgili açıklamayı yapabilmem için yan taraftaki dosyada salgının seyrini ve Sağlık Bakanlığının verilerini görüyor olmam lazım. Bu veriyi gördükten sonra bunu devreye sokuyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27