Skandalların Odağındaki İzmir İl Milli Eğitim TBMM Gündeminde

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'ye bağış parasıyla tatile gittiği gerekçesiyle kınama cezası verilmesini” Meclis gündemine taşıdı.

MEB 09.12.2019, 17:40 09.12.2019, 17:40
Skandalların Odağındaki İzmir İl Milli Eğitim TBMM Gündeminde

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Av. Sevda Erdan Kılıç, basında, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşiye bağış parasıyla tatile gittiği gerekçesiyle kınama cezası verildiğine ilişkin haberler yer aldığını kaydetti. CHP’li Av. Kılıç, iddiaya göre, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hesabına bir GSM operatörü firması tarafından, müdürlüğün personel ve öğrencilerinin ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla 400 bin lira yatırıldığını, Ömer Yahşi’nin de ailesi ile bu bağış parasıyla tatile gittiğini bildirdi. Av. Kılıç, Yahşi hakkında soruşturma başlatan MilliEğitim Bakanlığı’nın da kınama cezası verdiğini ifade etti. 

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, haberlerde; konuyu inceleyen bakanlık müfettişlerin, Ömer Yahşi hakkında “kademe ilerlemesinin durdurulması, idari yönden yöneticilik görevinin üzerinden alınması, adli yönden suç duyurusunda bulunulması, mali yönden de zararın tazmin edilmesi” teklifi getirmesine karşın dosyanın kınama cezası ile kapatıldığının ifade edildiğini bildirdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin, hakkındaki iddiaları yaptığı yazılı açıklama ile yalanladığını belirten Av. Kılıç, Yahşi’nin açıklamasında, “Şahsıma yönelik basında ve sosyal medyada yer alan mesnetsiz iddialara ilişkin bütünüyle gerçek dışı, hakaret ve iftira içerikli haberler yapılmıştır. Söz konusu haberler ibretle ve hayretle tarafımızca takip edilmektedir. Haber adıyla kamuoyuna sunulan, iftira içerikli iddialara ilişkin Valilik makamının 29 Kasım 2019 tarihindeki basın açıklaması ile yapılan işlemlerin usulüne uygun ve belgeli şekilde gerçekleştirildiği ve haberlerin gerçeği yansıtmadığı’ kamuoyuna duyurulmuştu. Şahsıma ulaşarak tevdi edilen bir ceza söz konusu değildir.” dediğini ifade etti.

HARCAMALARI NASIL YAPTI?

CHP’li Av. Kılıç, Ömer Yahşi’nin açıklamasında hakkındaki iddiaları kabul etmediğini belirterek, şunları kaydetti: “Zaten bu iddiaları kabul etmesi beklenemezdi. AKP’li bürokratlardan hangisi bu tür iddiaları kabul etmiş de Sayın Yahşi’nin kabul etmesini bekleyelim. Müdür Ömer Yahşi bu tatile gitti mi? Tek başına mı yoksa ailesi ile birlikte mi gitti? Tatilin fiyatı ne kadar tuttu? Eğer gittiyse harcamalarını nasıl yaptı, kim karşıladı? Sayın Müdür, ‘şahsıma yönelik basında ve sosyal medyada yer alan mesnetsiz iddialara ilişkin bütünüyle gerçek dışı, hakaret ve iftira içerikli haberler yapılmıştır’ diyeceğine, bütün bu sorulara cevap verse bizler ve kamuoyu için daha aydınlatıcı olur diye düşünüyorum.  

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü, bu iddiaları kabul etmezken, şahsına ulaşarak tevdi edilen bir ceza olmadığını da ayrıca belirtiyor. Yani kendisi bile ‘konuyla ilgili bir ceza yoktur’ diyemiyor, sadece şahsına ulaşan bir ceza olmadığını söylüyor. Artık bunun takdirini de tüm İzmirli hemşehrilerime ve kamuoyuna bırakıyorum.”

Kaynak: İzgazete.net

Yorumlar (0)
banner51
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:51
Öğle 13:00
İkindi 16:19
Akşam 18:59
Yatsı 20:18