Yeni düzenlemeye göre liselerde yıl sonu notu nasıl olacak?

2. dönem sınavına girenler istediği başarıyı yakalayamazlarsa 1. Dönem sınav notlarını kulanabilecekler mi? İşte detaylar..

MEB 11.05.2021, 21:36 11.05.2021, 22:11
Yeni düzenlemeye göre liselerde yıl sonu notu nasıl olacak?

Günlerdir sosyal medya üzerinden heyecanlı bekleyişini sürdüren milyonlarca lise öğrencisinin merak ettiği sorulara MEBden açıklama geldi.

Yapılan açıklamada; Yeni düzenlemeye göre liselerde yıl sonu notu nasıl olacak? İşte merak edilen sorunun cevabı..

MEBin yaptığı son dakika açıklamasına göre; 1. Dönem sınavlarına girip, 2. Dönem de sınavlara girecek olan öğrenciler 2. Dönem sınavlarında istedikleri başarıyı elde edemezlerse, 1. Dönem sınavlarını kullanıp yıl sonu notunu oluşturabilecekler.

MEB bu konuda geçtiğimiz aylarda Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişklik yapmıştı zate. 

ORTAÖĞRETİM kURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE İLGİLİ MADDELERİ ŞÖYLE: 

Olağanüstü durumlarda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi

EK MADDE 2 – (Ek:RG-8/5/2020-31121)

(1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülkî idare amirince ortaöğretim kurumlarının tamamında ya da bir kısmında eğitim ve öğretime ara verilmesi, öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunması ve ara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programının uygulanamayacak olması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenir.

(2) Birinci fıkra kapsamında;

a) Doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan,

b) Doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak,

c) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında bu fıkranın (a) ve (b) bentlerine ek olarak;

1) İşletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler; beceri sınavının yapılamaması durumunda işletmede beceri/meslekî eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilerek,

2) Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini Yönetmeliğin 63 üncü maddesine göre işletmelerde yoğunlaştırılmış olarak gören öğrenciler, önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olmaları şartıyla, bir üst sınıfa geçer.

(3) Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler ikinci fıkra kapsamında değerlendirilmez.

(4) İkinci fıkra kapsamındaki öğrencilerin yeni ders yılı sonundaki başarı durumu, bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre değerlendirilir. (5) Birinci fıkrada yer verilen gerekçelerle yüz yüze yürütülmekte olan eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verildiği durumlarda, uzaktan eğitim yapılabilir. Ancak uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz. Olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler

EK MADDE 3 – (Ek:RG-2/9/2020-31232) (1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda bu Yönetmelikle düzenlenen eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça ayrıca belirlenebilir.

Olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler EK MADDE 3 – (Ek:RG-2/9/2020-31232) (1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda bu Yönetmelikle düzenlenen

Ajans Kamu - Özel Haber 

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38