Ziya Selçuk'tan Marlon Brando'lu 20liyaşlarchallange paylaşımı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medyayı etkisi altın alan 20liyaşlarchallange akımına katıldı

MEB 05.05.2021, 00:42
Ziya Selçuk'tan Marlon Brando'lu 20liyaşlarchallange paylaşımı!

Ziya Selçuk 20liyaşlarchallange akımına katıldı. Ancak kendi gençlik fotoğrafını paylaşmak yerine ünlü aktör Marlon Brandonun gençlik fotoğrafını paylaştı. Selçuk fotoğrafa "Taşınırken gençlik fotoğraflarımı kaybetmiştim ama elimde bir tane kalmış :)" notunu düştü


MARLON BRANDO KİMDİR?

Marlon Brando (d. 3 Nisan 1924 – ö. 1 Temmuz 2004),20. yüzyılın en önemli sinema oyuncusu olarak gösterilen, Oscar ödüllü Amerikalı oyuncudur.

Küçük yaşta tiyatroya başlamış olan oyuncu, New Yorkta Lee Strasberg, Elia Kazan, Stella Adler ve Emir Zahirovicden senelerce oyunculuk dersi almıştır. Ancak kendisi üzerinde en önemli etkiyi Stella Adlerin (dolaylı olarak ünlü Rus tiyatrocu Konstantin Stanislavskinin) yaptığını ısrarla belirten Brando, Actors Studionun kurucularından olmasa da 1952den itibaren stüdyonun dünya çapında ün kazanacağı dönemde başında bulanan Lee Strasbergin kendini hocaların hocası gören kibirli tavrı karşısında hep muhalif olmuştur. Oyunculuk hayatı üzerinde, bir zamanlar Henry Fondayı sahnelere kazandıran tiyatrocu annesinin etkisi olduğunu da yadsımaz.

"Hâlâ Hollywoodda bulunmamın tek nedeni parayı reddedecek ahlaki cesaretimin olmayışıdır" diyecek kadar cesur, 1972de The Godfather filmiyle aldığı Oscarı reddedecek kadar da asi biriydi. İkinci Oscarını Amerikanın Kızılderililere karşı uyguladığı politikayı protesto etmek için ödülü almaya dahi gelmemiştir.

On the Waterfront (Rıhtımlar Üzerinde) ile gerçekleştirdiği performansla tüm zamanların en iyi oyuncularından biri olduğunu kanıtladı; ama Brandonun yakın dostu Elia Kazanın da bu başarıda rolü vardı. Elia Kazan film için başta Frank Sinatra ile anlaşmış olmasına rağmen, yapımcı Spiegelin de etkisiyle Brandoyu başrole koymuştur. Kült filmler arasına giren bir diğer filmi ise "Last Tango in Paris" filminde Bernardo Bertolucci ile çalışmıştır. Filmlerinde kendine has bir tarzı vardı. Bunlardan birkaçı; repliklerini ezberlemeyi reddederdi küçük kâğıtlar kullanırdı. Bir filmde sesinin daha boğucu çıkması için yanaklarına pamuklar doldurdu. The Man (1950) filmindeki Ken Wilcheck rolü için haftalarca tekerlekli sandalyeli gazilerle birlikte olmuştu.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05