Bakan Bilgin: Memura Daha fazla zam vermek isterdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla." dedi. Bakan Bilgin, memur ve emekli maaşı zamları hakkında "Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik." ifadelerini kullandı. Bakan Bilgin, EYT meselesinin masada olduğunu da yineledi

Memurlar 05.07.2022, 13:01
Bakan Bilgin: Memura Daha fazla zam vermek isterdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, 24 TVde soruları yanıtladı. Devletin çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket ettiğini vurgulayan Bakan Bilgin, "Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceğiz. Yüzde 42lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik." şeklinde konuştu.

Zamdan tüm çalışanların istifade edeceğini söyleyen Bakan Bilgin, "Devlet 90 milyar lira alacağından vazgeçti. Çalışanları için vazgeçti. Devlet elini taşın altına fazlasıyla koydu. Türkiye, 6 milyar civarında iş verene destek verdi. Yaklaşık 100 milyar destek verdiğimizi söyleyebilirim. Bunu çalışanlarımız için yaptık." ifadelerini kullandı.

Asgari ücret tartışmalarına da değinen Bilgin, "Yüzde 30luk zam 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi. İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık. Türkiye 5 bin 500 lira asgari ücreti tayin ederken birçok sendikanın yaptığı toplu sözleşmenin üzerinde bir asgari ücret belirlemiştir. Bazılarının asgari ücrete 3 ayda bir zam yapalım talebi var. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyondaki artışın beklentilerin üzerinde çıktığını söyleyen Bilgin, "Sorun yok mu, var. Sorun enflasyonun kendisi. Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiyenin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız. Ümit ediyoruz 2023 önümüzü daha fazla göreceğimiz bir dönem olacak." dedi.

Sendikaların belirlediği 6 bin TLnin üzerindeki açlık sınırı çalışmasının bilimsel temeli olmadığını söyleyen Bilgin, "Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır." dedi.

Bakan Bilgin, sözleşmeli sorununu sadeleştireceklerini, kadro hakkı tanıyacaklarını açıklarken EYT konusunun da masada olduğunu yineledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı