Meclis'te çoğunluk sağlanamadı! Ek zam, ocak maaşına yetişmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memur ve memur emeklilerine müjdesini verdiği yüzde 2,5'luk ek zammın 15 Ocak öncesi kanunlaştırılması planlanıyordu. Ancak Bugün TBMM'de görüşülen teklif, yeterli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle gelecek haftaya kaldı. Böylece yapılacak ek zam 15 Ocak maaşlarına yansımayacak.

Memurlar 13.01.2022, 23:52
Meclis'te çoğunluk sağlanamadı! Ek zam, ocak maaşına yetişmeyecek

Memur ve emekliye verilecek yüzde 2,5lukek zam, kademeli doğal gaz satış fiyatı belirlenmesi düzenlemelerini de içeren kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine başlandı. Ancak 18 maddelik teklifin bugün yasalaşması beklenirken Mecliste yeterli çoğunluk sağlanamadı.

15 OCAKTA ALINACAK MAAŞLARA YETİŞEMEYECEK

Dünya gazetesinden Canan Sakaryanın haberine göre; kanun teklifinin memurların maaşlarını alacağı 15 Ocak öncesi kanunlaştırılması planlanıyordu ancak toplantı yeter sayısı bulunamadığı için Meclis Genel Kurulu kapandı. Bu durumda memur ve emeklilerinin, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı dışında, refah payı olarak almaları gereken 2.5 puanlık artış 15 Ocakta alınacak maaşlara yetişmeyecek.

"TBMM İŞLEVSİZ" ELEŞTİRİSİ

Öte yandan AK Parti ve MHP, teklifte yer alan müteahhitlere fiyat farkı verilmesine ilişkin düzenlemenin görüşmeleri sırasında madde muhalefet ve iktidarı karşı karşıya getirdi. Önergenin Genel Kurulda okunduğu sırada CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, önergeyi "Bu önerge Türkiye Büyük Millet Meclisinin kapısına kilit vurulabilir, Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsiz, sembolik bir organ olarak burada vakit geçirsin" önergesidir. Buna asla rızamız olamaz. Bu ülkede Cumhurbaşkanına, bırak bu ülkeyi, dünyanın en büyük diktatörünün yönettiği bir ülkede bile o diktatörün bu kadar geniş, sınırsız bir yetki kanunla verilemez" diye tepki gösterdi.

SALI GÜNÜ TOPLANACAKLAR

Önergenin oylaması öncesinde CHP yoklama istedi, toplantı yeter sayısı bulunamadığı için TBMM Genel Kurulu 18 Ocak Salı günü toplanmak üzere kapandı.

DÜNYA

Yorumlar (2)
mehmet 2 hafta önce
EMPATİ HEP TEK TARAFLI OLUYOR ACABA KENDİ MAAAŞLARI OLSA TAM ÇOĞUNLUKLA ORDA OLUP KANUNU YASALLAŞIRMIYDI.
vatandaş 2 hafta önce
Milletvekilleri kendi maaşları olsa dakikasında görüşür, kanunlaştırırlardı. Milletin hakkını acaba nasıl öderler bunu hiç mi düşünmezler.
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı