Memurun %2,5 refah payı talebine 'ölüm sessizliği'

Memurun %2,5 refah payı sahipsiz kaldı! Meclis'te görüşmeleri süren kanun teklifi için memur sendikalarından ses çıkmadı. Değişiklik gerçekleşmez ise memurlar enflasyon farkını erken almış gibi olacaklar. Görüşmeler haftaya ertelendi. İşte detaylar...

Memurlar 14.01.2022, 21:32
Memurun %2,5 refah payı talebine 'ölüm sessizliği'

Memurlara verilecek ve sadece %2,5lik artış getiren ek zam düzenlemesi tam anlamıyla sahipsizlik yaşıyor. Gerek milletvekilleri gerekse de sendikalar tarafından %2,5lik artışın refah payına dönüştürülmesi için adeta ölüm sessizliği yaşanıyor. Görüşmeler ise sürpriz bir şekilde Meclis Genel Kurulunun toplanamaması ile haftaya ertelendi. Refah payı için ise hiç ses seda yok. İşte detaylar....

Metal işçilerinin dün toplu sözleşme ile aldıkları ve yaklaşık %65e yaklaşan zam sonrası gözler en düşük toplu sözleşme zammını alan memurlar için %2,5lik artış oranına çevrildi.

MECLİSTE % 2,5LİK REFAH PAYINA SAHİP ÇIKAN YOK


Mecliste görüşmeleri devam eden ve memurlar için yüzde 2,5lik artışı da içeren kanun teklifinde enflasyon farkı ödemesinin bu yılın ilk 6 ayı için toplu sözleşme metnindeki hali ile %5 olarak kalması için çağrıda bulunmuştuk. Fakat memur sendikaları ve Mecliste bunu dillendiren olmadı. Kanun değişikliği dün Mecliste görüşülemedi ve haftaya kaldı.

ÇAĞRIMIZI YENİLİYORUZ: REHAF PAYINA DÖNÜŞSÜN

Şayet Ocak zam oranı yüzde 7,5e yükseltilip enflasyon farkı ödemesi %5ten itibaren yapılırsa yüzde 2,5lik zam refah payı olacak. Fakat şu anda Mecliste yer alan hali ile kanunlaşırsa memurlar için enflasyon farkı hesabı %7,5in üstü olacak. Yani memurlar Temmuz ayında alacağı muhtemel enflasyon farkını erken bir şekilde Ocak ayında almış olacaklar.


SENDİKALAR SESSİZ

Buradan çağrımızı yeniliyoruz. Mecliste görüşülen ve %2,5lik zam içeren kanun metninden toplu sözleşme metnindeki 8. maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki değişiklik teklifinin çıkartılması ile memurlara %2,5lik refah payı sağlanmış olacaktır. Aksi ise enflasyon farkının erken ödenmesi olacak. Bu konuda memur sendikalarından Meclise çağrı yapmalarını ve bir önerge ile ilgili maddenin metinden çıkartılmasını milyonlarca memur bekliyor. Böylece memurlara %2,5lik refah payı verilmiş olacak.

İlgili haberimiz ve detayları şu şekildeydi;


Memur zammında ince hesaplar bitmedi. Refah payı değil enflasyon farkının erken ödenmesi söz konusu olacak. Meclise ve memur sendikalarına çağrıda bulunuyoruz. Yüzde 2,5lik zammı refah payına çevirin!

Hazine ve Maliye Bakanlığı maaş katsayılarına dair Genelgeyi dün yayımladı.

Memur maaşları için aylık katsayı 0,229979, taban aylık katsayısı 0,359963, yan ödeme katsayısı ise 0,072934 oldu. Yüzde 2,5luk refah payı zammı ise TBMMden geçmediği için maaş katsayılarına yansıtılmadı.

YÜZDE 2,5 ZAM İÇİN MECLİS BEKLENECEK


"Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 1/1/ 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 2,5 oranında ilave artış yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu artışa ilişkin Kanun Teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlanacak olup, Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesi halinde Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 1/1/2022-30/6/2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırı söz konusu artışı da yansıtacak şekilde Bakanlığımızca yeniden belirlenerek duyurulacaktır." denildi.

Genelge ile ücetlerin enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 27,9 oranında artırıldığı görüldü. Yüzde 2,5lik zam ise Meclisten yasalaştıktan sonra ilave edilecek.

2,5 ZAM REFAH PAYI DEĞİL

Memurlar için Mecliste olan ve görüşülecek olan yüzde 2,5lik zam bu haliyle kanunlaşması halinde malesef refah payı olamayacak. Meclisteki düzenlemeye göre Ocak ayındaki yüzde 5lik toplu sözleşme artışı yüzde 7,5e çıkartılıyor. Mecliste yer alan kanun teklifinde yılın ilk altı aylık diliminde enflasyon farkı için de geçerli olacak olan rakam yüzde 5ten yüzde 7,5e çıkartılıyor. Böylece yılın ilk yarısı için yüzde 7,5i aşan kısmı için memurlar enflasyon farkı alacaklar.

Bu yıl enflasyonda ekonomistlerin en az yüzde 30 beklentisi hakim. Memurlar için % 2,5lik artış zaten yılın ilk altı ayı için yüzde 5i geçecek enflasyon ile yılın ikinci yarısı olan temmuz ayında enflasyon farkı olarak verilecekti.

MEMURA REFAH PAYINA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

Bir yerde temmuz ayında verilecek zam öne çekilmiş oldu. Fakat bu düzenlemeyi yani % 2,5lik zam düzenlemesini refah payı haline getirmek mümkün. Meclisteki yasa tasarısında yer alan düzenlemede enflasyon farkı ödemesinin yüzde 5i aşan kısmı yüzde 7,5 olarak değiştiriliyor. Bu metin kanundan çıkartılır ise eski hüküm geçerli olacak ve memurlar için yılın ilk yarısında yüzde 5i aşan enflasyon için fark ödemesi yapılmış olacak.

Memur zammının her ne kadar çok düşük bir rakam da olsa yüzde 2,5lik farkın refah payına dönüşmesi için bu değişikliğin yapılması yani kanun tasarısındaki metinden son bölüm olan toplu sözleşme metnindeki 8. maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki değişiklik teklifinin çıkartılması ile memurlara %2,5lik refah payı sağlanmış olacaktır.

Toplu sözleşmede yer alan enflasyon farkı ödemesi maddesi şu şekilde;


Mecliste bulunan kanun teklifi ise şöyle;

Mecliste bulunan kanun teklifinden son cümlesi olan Aynı bölümün 8. maddesinin birinci fıkarsının (b) bendinde yer alan %5 oranı %7,5 olarak uygulanır metin kanun tasarısından bir önerge ile çıkartılması ile memurlar için enflasyon farkı ödemesi yüzde 5i aşan kısım için yapılacaktır.

Böylece Ocak ayı zam oranı yüzde 7,5e çıkmış olacak fakat enflasyon farkı ödemesi yüzde 5i aşan kısmı için yapılacaktır. Böylelikle yüzde 2,5lik zam refah payı haline dönüşecektir.

OCAK 2022 ZAM GENELGESİ AÇIKLANDI

Memur ve memur emeklilerin beklediği 2022 yılının ilk yarısına ilişkin zamların yer aldığı genelge yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebatinin imzasını taşıyan genelgede memur maaşlarına uygulanacak katsayılarla ilgili bilgilere yer verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, memurların 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak ücret artışları konusundaki iki sayfalık genelgesi şöyle:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı