19 Mayıs hangi gün denk geliyor? 19 Mayıs resmi tatil mi?

19 Mayıs hangi gün denk geliyor? 19 Mayıs resmi tatil mi? 19 Mayıs bu yıl hangi tarihe denk geliyor?

Memurlar.net 14.05.2019, 11:59 14.05.2019, 11:59
19 Mayıs hangi gün denk geliyor? 19 Mayıs resmi tatil mi?

Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı her yıl 19 Mayısta düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Bandırma vapuru ile Samsuna çıktığı tarih olarak ta bilinen 19 Mayıs aynı zamanda Türk Kurtuluş Savaşının başladığı tarih olarak kabul edilmektedir Peki 19 Mayıs bu yıl hangi tarihe denk geliyor?

19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı her yıl düzenlenen etkinlikler ile kutlanıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün Samsuna çıkarak Anadoluda Türk Kurtuluş Savaşını başlattığı tarih olarak kabul edilen 19 Mayıs ilk olarak 1926 yılında Cumhuriyetin kuruluşundan üç yıl sonra kutlanmıştır. Ülkemizde her yıl kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı bu sene de düzenelenen etkinlikler ile kutlanmaya devam edecek.

19 MAYIS HANGİ GÜNE DENK GELİYOR? 

19 Mayıs bu yıl Pazar gününe denk geliyor. Pazar gününe denk geldiği içinde okullar ve kamu kurum ve kuruluşları bu günde izinli olacak. 

 


Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsunda kutlanmış, 24 Mayıs 1935te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaşın girişimleriyle Fenerbahçe Stadında kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresinde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Gününün tüm gençliğe mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürkün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.

Kutlamalar

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiyenin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına yazan ve Sevgi Bayrağı olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolundaki Tütün İskelesinden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsundan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkaleden sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankarada Cumhurbaşkanına sunulur.

Cumhuriyetle yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanının katılımıyla Ankarada gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı. Ama 2012de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğünce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. Bu konuda Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.

Yorumlar (0)
banner51
banner49
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19