Diyanetten 15 Temmuz Genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığından '15 Temmuz' genelgesi

Memurlar.net 11.07.2019, 13:02 11.07.2019, 13:02
Diyanetten 15 Temmuz Genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde Şehitlerimiz İçin Kuran Okuyoruz kampanyası başlatılarak bu kapsamda 15 Temmuza kadar her cami ve Kuran kursunda en az bir Kuran hatmi okunacak.

Başkanlıkça 81 il ve 132 ilçe olmak üzere 213 noktada 15 Temmuz ve Din İstismarı konulu konferanslar düzenlenecek. Diyanet Gençlik Merkezlerinde Gençlik Koordinatörleri tarafından Fetö: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü başlıklı sunum yapılacak.

15 Temmuz Pazartesi gününü 16 Temmuz Salı gününe bağlayan gece saat 00.13te 90 bin caminin tümünde eş zamanlı olarak selalar okunacak.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 15 Temmuzetkinlikleri çerçevesinde camilerde şehitler için Kuranokunacak, şehit yakınları ziyaret edilecek,din istismarının arkasına gizlenen Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) gerçek yüzü gençlere anlatılacak. 

Diyanet İşleri Başkanlığınca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımlandı.

Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde Şehitlerimiz İçin Kuran Okuyoruz kampanyası başlatılarak,bu kapsamda 15 Temmuza kadar her cami ve Kuran kursunda en az bir Kuran hatmi okunacak.

15 Temmuz 2019 Pazartesi günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde, tüm şehitlerin ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim Ziyafetiprogramları yapılacak. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerin ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim tilaveti yapılacak.

15 Temmuz ve Din İstismarı konulu konferanslar düzenlenecek
Din görevlilerinin öncülüğünde Yaz Kuran Kursu öğrenci ve velilerinin katılımıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu etkinlikler yapılacak. Bu kapsamda il ve ilçe gençlik koordinatörleri tarafından Yaz Kuran Kursu öğrencileri arasında 15 Temmuz Kardeşlik Etkinliği düzenlenecek. Programlarda Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Vatanım Her Şeyim adlı çocuk kitabı ücretsiz olarak dağıtılacak.

Din istismarı ile mücadele etmek ve bu konuda toplumu Kuran ve sünnetedayalı sahih dini bilgi ile aydınlatmak amacıyla 81 il ve 132 ilçe olmak üzere 213 noktada 15 Temmuz ve Din İstismarı konulu konferanslar düzenlenecek. 3 Temmuzda başlayan konferanslar 19 Temmuza kadar sürecek. İl müftülükleri tarafından bu konferanslarda Din İstismarı başlıklı kitap dağıtılacak. 

Gençlere FETÖ sunumu
Türkiye genelinde Diyanet Gençlik Merkezlerinde gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. Gençlik Koordinatörleri tarafından bu merkezlerde, gençlere konu ile ilgili hazırlanan kısa film çalışması izlettirilecek, Fetö: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü başlıklı sunum yapılacak. 

Cezaevi vaizleri marifetiyle ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde tema çerçevesinde konferanslar düzenlenecek. Toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhlarına ithafen dua edecek.

90 bin camide eş zamanlı selalar okunacak
15 Temmuz Pazartesi gününü16 Temmuz Salı gününe bağlayan gece saat 00.13te Türkiyedeki 90 bin caminin tümünde eş zamanlı olarak selalar okunacak. Ayrıca merkez ve 15 Temmuz etkinliklerinin yapıldığıbölgelerdeki camiler sabah namazına kadar açık tutulacak, minarelerin ışıkları yakılacak.

Müftüler başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek.

Tüm illerde, temmuz ayı içinde 15 Temmuz Ruhu başlıklı konferanslar düzenlenecek. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi anlatılacak.

Söz konusu etkinliklerle 15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi amaçlanıyor. 

 

Yorumlar (0)
banner51
banner49
12°
kısa süreli yağmur
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19