Memurlara yeni mesai düzeni! Takvim belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her hafta güncellenen aşamaları açıklayacağı normalleşme eylem planında, koronavirüs nedeniyle ertelenen ve çalışma hayatında milyonları ilgilendiren düzenlemelerin takvimi de netleşti.

Memurlar Net 15.05.2020, 19:20
Memurlara yeni mesai düzeni! Takvim belli oldu

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemede çok önemli yol alındı. Kamu personeline idari izin verilmesini ve esnek çalışma modellerine geçişi öngören düzenlemeler vaka sayılarına göre Ramazan Bayramının ardından gözden geçirilecek.

Buna göre Türkiyede ilk vakanın çıkmasının ardından durdurulan yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümüne ilişkin süreler temmuz ortasından itibaren pandemi öncesindeki gibi uygulanmaya devam edecek. Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkanın haberine göre, böylece normal şartlarda sendikaların üye sayısı tespiti için her yıl 15 Mayıstaki toplantıları 15 Temmuzdan sonra yapılacak.

SOSYAL GÜVENLİK DENETİMLERİ

Normalleşme takvimine göre ara verilen sosyal güvenlik denetimleri de Kurban Bayramının ardından yeniden başlatılacak. İş sağlığı ve güvenliği açısından yerinde incelemesi yapılamayan kurumlarda da 1 Hazirandan itibaren denetimlere başlanacak.

KAMU PERSONELİ İZİNLERİ

Kamu personeline idari izin verilmesini ve esnek çalışma modellerine geçişi öngören düzenlemeler vaka sayılarına göre Ramazan Bayramının ardından gözden geçirilecek.

VERGİ VE PRİMLER

Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri ödemelerinin takvime uygun şekilde 1 Temmuzdan itibaren devam ettirilmesi de öngörülüyor. Ara verilen mesleki eğitim kurslarındaki eğitimlere de ağustostan itibaren başlanması planlanıyor.Çalışma hayatında belirlenen takvimin illerdeki ve sektörlerdeki vaka sayılarının durumuna göre olası salgın riskini önlemek için güncelleneceği ifade ediliyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

Yorumlar (0)
banner51
22°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34