20.01.2021, 17:32

MİLLİ EĞİTİMLERDE İNŞAAT VE EMLAK ALANINDA YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ -2-

6. Yeni Yapım Okul Binalarında FATİH Projesinden Kaynaklı Sorun:

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan FATİH Projesi kapsamında interaktif (akıllı)  tahtaların takılacağı ve buna ilişkin tesisatların çekileceğinin bilinmesi rağmen yeni okul binası yapımında bu husus dikkatlerden kaçmaktadır. Bu nedenledir ki yeni yapılmış okul dersliklerine interaktif tahta takılacağı zaman yeniden kırma-dökme vb. inşaat çalışmaları yapılmaktadır.

Çözüm Önerisi:

Bakanlığımızın tip projeleri FATİH Projesi ihtiyaçları dikkate alınarak revize edilmeli; özel proje uygulamalarında da bu husus mutlaka proje müellifi ile yapılan sözleşmeye eklenmelidir.  

 7. Okulların Bodrum Katlarındaki Havalandırma Sorunu:

Mevcut binaların yanı sıra birçok yeni yapım okul binasının bodrum katlarında havalandırma sorunu bulunmaktadır. Bu durumun yarattığı etki nedeniyle binanın ekonomik ömrü kısaldığı gibi bu alanlar verimli kullanılamamakta ve genellikle atıl vaziyette kalmaktadır.

Çözüm Önerisi:

Tip ve özel projelerde bodrum katlar için yeterli ölçüde havalandırma sistemi konulmalı, sığınak olarak dizayn edilmeli,başka amaçla kullanılmamalı. Binanın geçici kabulü aşamasında bu konuda gerekli kontroller yapılmalıdır.

8. Otopark Sorunu:

Birçok yerde okul merkezli trafik yoğunluğu olmasına karşın otopark bulunmamaktadır. Yine birçok okul kapısının açıldığı ana arterlere araç park edilmektedir.

Çözüm Önerisi:

Tip ve özel projelerde okul binalarının ve/veya bahçelerinin altına bölgenin ihtiyacını karşılamaya yönelik otopark planlaması yapılmalıdır. Böylelikle trafik karmaşası bertaraf edildiği gibi öğrencilerin can güvenliği riski minimize edilebilecektir.

9. Akıllı Binaların Bakım Onarım Sorunu:  

Son zamanlarda kaynakların israfının önüne geçilebilmesi ve konforlu eğitim öğretim ortamlarının oluşturulması maksadıyla yapımı gerçekleştirilen akıllı binaların teknolojik sistemlerinde sık sık arızalar meydana gelmektedir. Ancak, bu okul binalarındaki teknoloji ürünü sistemlerin periyodik bakımları veya arıza halinde onarımlarının yapılabilmesi için gerekli ödenek verilmelidir. 

Çözüm Önerisi:

Akıllı binalarda yer alan teknoloji ürünü sistemlerin periyodik bakımları ve ihtiyaç duyulduğunda onarımları için İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ödenek tahsis edilmelidir.

10. Okul binalarında Pisuvar Paravan Boyu, Mescit Yeri ve Şadırvan Yeri Sorunu:  

Bazı okul tuvaletlerinde pisuvar paravan boylarının kısa, tuvalet kapılarının alt kısmı ile zemin arasında boşluğun ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, okul binalarında mescit açılabilmesi için uygun yer bulmada güçlük çekilmektedir.

Çözüm Önerisi:

Yeni yapılacak okul binalarında pisuar paravan boylarının öğrenci yaş grubuna hitap edecek ölçüde olması ve tuvalet kapıları ile zemin arasında makul bir boşluk bırakılması amaçlanmalıdır. Ayrıca, yeni yapılacak okul projelerinde mutlaka mescit yeri ayrılmalı, binanın geçici kabulü aşamasında bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

11. Spor Salonu ve Konferans Salonu Sorunu:

Birçok okulda spor salonu ve konferans salonu bulunmamaktadır.

Çözüm Önerisi:

Bakanlığımız tip projelerinde yalnız okul binası konu edinmemelidir. Tip proje bir bütün olarak okul binasını, konferans salonunu ve spor salonu ihtiva etmelidir. Bu salonların bölgedeki diğer okullarla ortak kullanılması sağlanmalıdır. 

 12. Yangın Çıkış Kapısı ve Atıl Merdiven Sorunu:

Okul binalarında yer alan yangın çıkış kapısı ve merdiveninin genelde amacına uygun vaziyette bulundurulmadığı gözlemlenmiştir. Yine bazı okullarda güvenlik kaygısı nedeniyle yangın çıkış kapılarının içeriden kilitlendiği, yangın merdiveninin zemine basan kısmının giriş çıkışı engelleyecek şekilde kapatıldığı gözlemlenmiştir.

Çözüm Önerisi:

Okul binalarının yapımında yangın çıkış kapısı ve yangın merdiveni kilit sistemlerinin asayiş kaygısı yaratmayacak tasarımlardan olması amaçlanmalı, binanın geçici kabulü aşamasında bu hususa özellikle dikkat edilmelidir.

13. Arsa Temini Sorunu:  

İmar planlarında okul yeri olarak ayrılmış olan parsellerin birçoğunda mülkiyet sorunu bulunduğundan, yeni bina yapımında veya mevcut binanın yıkılıp yeniden yapımı sürecinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Diğer bir ifade ile sorunsuz arsa bulunamamaktadır. Bu nedenle, planlı eğitim yatırımları zamanında gerçekleştirilememekte, okul yapımı konusunda istekli hayırseverlerden yeterince faydalanılamamaktadır.

Çözüm Önerisi:

İmar planında okul yeri görülmekte ise de üzerinde işgal bulunan parseller hakkında Belediye gerekli çalışmaları yapmalı; kentsel dönüşüm vasıta ile kazanılacak rezerv alanlardan okul yeri ayırmalı, şahıs malı arsalar imar planlarında okul yeri olarak ayrılmamalıdır.

14. Olası İstanbul Depremi Sorunu:

İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre; İstanbul'da resmi ve özel 7.060 okul ve kurum bulunmaktadır. Resmi ve Özel okullarda toplam 2 Milyon 819 Bin 443 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Olası İstanbul depreminin 1999 yılı öncesi yapılar için büyük bir risk oluşturacağı konunun uzmanları tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.  Dolayısı ile 1999 Yılı öncesi yapılmış resmi okul/kurum binalarının yanı sıra özel okul/kurum binaları da aynı risk gurubunda yer almaktadır.

Çözüm Önerisi:

İstanbul Valiliği bünyesinde bulunan "İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi" (İSMEP) kapsamında bugüne kadar bir çok okul/kurum binası depreme karşı güçlendirilmiş veya yıkılıp yeniden yapılmıştır. İstanbul Valiliği-İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) verilerine göre; İstanbul'da yıkılıp yeniden yapılan resmi okul/kurum binası ile güçlendirilen resmi okul/kurum binası sayısı 1.153'tür. Yine aynı verilere göre yeniden yapım çalışmalarıyla okulların kapalı alanları ortalama 2,5 kat, derslik sayıları ise 1,8 kat arttırılmıştır.  Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasına yönelik hayati çalışmaların yapıldığı İSMEP 2021 yılında sona erecektir. Deprem kuşağında olup yoğun kamu yapı stoku bulunan İstanbul'a hitap eden bu projenin mutlaka devamlılığı sağlanmalı, kaynakları arttırılmalıdır. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından; özel okul/kurum binalarının depremsellik analizlerinin yaptırılıp, tespit edilen riskli özel okul/kurum binaları için gerekli önlemlerin alınacağı bir süreç başlatılmalıdır.

SONUÇ

Bu yazımızda İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince inşaat ve emlak alanında yapılan iş ve işlemlerin planlanması, gerçekleştirilmesi ve sonrasında karşılaşılan sorunlardan öne çıkanlar ele alınarak, bunların çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çözüm önerileri hayata geçirilebildiği oranda, bu alanda yapılacak çalışmaların daha etkin, verimli, süratli ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirilebileceği değerlendirilmektedir.

Kaynak:

1-İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yönetmeliği 

2-İpkb.gov.tr 

3-istanbul.meb.gov.tr.

4-fciray@hotmail.çöm

5-Toplantı notlarım

6-* İstanbul Valiliği-İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)

Yorumlar (1)
Hakkı Eren 2 ay önce
Temel sorun şu: Yönetici pozisyonunda olanların iş bilmemezlikleri, kendilerini yeterli sanmalarıdır. Bu sorun her kademede ne zaman çözlürse sorun da kalmaz çözüm yolları da aramamız da.
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 13:20
İkindi 16:33
Akşam 19:09
Yatsı 20:28