200 bin yabancı öğrenci Türkiye'de üniversitede

Türkiye, yabancı öğrenciler için cazibe merkezi haline geliyor. Dünyanın birçok ülkesinden binlerce öğrencinin okumak için başvuru yapmaya devam ettiği Türkiye'deki üniversitelerde okuyan yabancı öğenci sayısı 200 bin olarak açıklandı.

Milliyet 14.06.2021, 13:06
200 bin yabancı öğrenci Türkiye'de üniversitede

Milliyetten Namık Durukanın haberine göre: AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplanan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Göç ve Uyum Alt Komisyonunda göç, mülteci sorunu ve Türkiyede yabancı öğrencilere verilen burslar ele alındı. Komisyona yabancı öğrenciler konusundaki çalışmalarına ilişkin bilgi veren Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, burs almak için bu yıl içinde 165 bin başvuru aldıklarını belirterek, "Her yıl yaklaşık 3 bin 500 öğrenciye Türkiye Bursları kapsamında burs veriyoruz. Arjantinden de başvuru alıyoruz; El Salvadordan da, Azerbaycan ve yakın coğrafyamızdan da. Türkiyedeki uluslararası öğrenci dağılımına baktığımızda da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Irak, Afganistan önde gelmekte" dedi.

10 kat arttı

YÖK rakamlarına göre ülkede üniversite okuyan Suriyeli öğrenci sayısının 37 bin 326ya ulaştığını, bu öğrencilerden sadece bin 611nin devletin resmi burslarından yararlandığını ifade eden Eren, "Türkiyede 200 bin uluslararası öğrenci var, bunun 15 bini bursla ama bu 200 bin öğrenci son on yılda 10 kat arttı. 2012den beri 33 bin öğrenci burslandırdık" diye konuştu.

Yüzde 20si burada kalıyor

Mezun olan burslu öğrencilere yönelik her yıl düzenli anketler yapıp Türkiyede kalıp kalmayacaklarını sorduklarını anlatan Eren, öğrencilerin eğilimini şöyle açıkladı:

"Mezun olan öğrencilerimize Ülkene mi döneceksin? Türkiyede mi kalacaksın? Başka bir ülkeye okumaya mı gideceksin? Ne yapacaksın? diye soruyoruz. Daha önceden mezun olan öğrencilerimize yaptığımız anketlerde yüzde 65inin kendi ülkesine döndüğü bizim raporlarımızda çıkıyor. Yüzde 20sinin Türkiyede kalmak niyetinde olduğunu ve kaldığını biliyoruz. Genel yaklaşımımız ise öğrencinin ülkesine dönmesi."

Milliyet

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08