Asistan hekimler çözüm bekliyor

İstanbul'daki Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimler, çalışma koşullarının ağır olduğundan yakınarak, yükün paylaştırılmasını istiyor

Milliyet 07.10.2020, 08:42
Asistan hekimler çözüm bekliyor

Milliyetten Görkem Evcinin haberine göre: Koronavirüs salgını nedeniyle açılan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin asistan hekimleri görev yapıyor. Hem kendi hastanelerindeki görevlerini ve eğitimlerini sürdürüp hem de Acil Durum Hastanesinde nöbet tutan hekimler, bu yükün Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesinde olduğu gibi diğer hastanelerle paylaştırılmasını talep ediyor. Kesintisiz 32 saat görev yapan asistan hekimler, Acil Durum Hastanesindeki 8 saatlik poliklinik vardiyalarında yemek molasına izin verilmemesinden de şikayetçi.

4 referans hastaneden biri

Türkiyede koronavirüs vakalarının görülmesinden itibaren Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbulda belirlenen dört referans hastaneden biri olarak süreçte aktif rol aldı. Bu süreçte pandemi hastanesine dönüştürülen hastanede hekimler ve yardımcı sağlık personeli, servis farkı gözetilmeksizin mesai saatlerinin üzerinde görev yaptı. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesinin açılması ile birlikte de Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin asistan hekimleri, yardımcı sağlık personelinin büyük kısmı ile birlikte Murat Dilmener Acil Durum Hastanesinde görevlendirildi. Böylece Acil Durum Hastanesinin kadrosu, çevre hastanelerden kısa süreli görevlendirilen pratisyen hekimler ile Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin asistan hekimleri ve yardımcı sağlık personelinden oluştu.

Fazladan 70 saat çalışma

Asistan hekimler, vaka sayısının azaldığı dönemde hasta yükü fazla olmadığından her iki hastanedeki görevlerini de yerine getirebildiklerii ancak vakaların yeniden artmasıyla birlikte iş yükünü karşılamakta güçlük çektiklerini belirtiliyor. Asistan hekimler, hem kendi hastanelerinde hem de görevlendirildikleri hastanede nöbetleşe çalışarak bu yükü karşılaşamaya çalışıyor. Bu nedenle ayda fazladan 70 saate kadar çalışmak zorunda kalıyor.

Asistan hekimler, Acil Durum Hastanesindeki 8 saatlik poliklinik vardiyasında yemek molasına izin verilmediğini ifade ediyor. Siperlik, maske gibi koruyucu ekipmanla görev yapan doktorların, pratik bir şekilde yemek yeme imkanı da bulunmuyor. Tıbbi sekreter sayısı yeterli olmadığı için işlem girişlerinin de yine hekimler tarafından yapıldığı belirtiliyor. Bu da hekimlerin asıl işlerinin aksamasına neden oluyor. Bu süreçte Kovid-19a yakalanan hekimler nedeniyle azalan iş gücü de diğer hekimlerin iş yüklerini artırıyor.

Doktorların talebi, bu hastaneye yapılan görevlendirmelerin artması, yükün Avrupa Yakasındaki diğer hastanelerle de paylaşılarak azaltılması. Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesindeki nöbetlerin farklı hastanelere dağıtıldığına dikkat çeken hekimler, aynı sistemin Murat Dilmener Acil Durum Hastanesinde de uygulanmasını istiyor.

Asistanların asıl şikayeti ise Kovid-19 nedeniyle kendi alanlarında almaları gereken eğitimlerinden geri kalmak. Kendi alanlarında yeterince eğitim alamadıklarını düşünen asistan hekimler, uzman doktor olduklarında yetersiz kalmaktan endişe duyuyor.

İki hastanede 32 saat

Murat Dilmenerde görev yapan bir asistan hekimin bir günü şöyle geçiyor: 08.00den akşam 16.00ya kadar Acil Durum Hastanesinde görev yapıyor. Ardından Dr. Sadi Konuka gelerek saat 16.00da başlaması gereken nöbeti devralıyor. Bir sonraki gün sabah 08.00deki nöbeti devreden asistan hekim, tekrar Acil Durum Hastanesine dönüp akşam 16.00ya kadar çalışıyor.

Randevu alamıyorlar

Haziran ayında Acil Durum Hastanesine yeni görevlendirmeler yapılacağının söylendiğini ancak bu konuda bir gelişme olmadığını belirten asistan hekimler, sorunlarını anlatmak için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğinden talep ettikleri randevuya da yanıt alamadıklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40