Bildiriye imza atan amiraller: İmzamızı çekmeyiz

Savcılık sorgusunda amirallere, emniyetteki sorgularına ek olarak, bildirideki imzalarını çekip çekmedikleri de soruldu. Amirallerin tamamının suç işlemek amacıyla hareket etmedikleri için imzalarını çekmeyeceklerini söyledikleri bildirildi.

Milliyet 14.04.2021, 10:57
Bildiriye imza atan amiraller: İmzamızı çekmeyiz

Montrö Boğazlar Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasının sakıncalarına dikkat çeken ve sarıklı, cübbeli amiral nedeniyle duydukları kaygıları konu alan bildiri nedeniyle sekiz gün gözaltında tutulan 10 emekli amiral ile ifadeye çağrılan dört emekli amiral çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Milliyetin haberine göre: Soruşturma kapsamında bildiride imzası bulunan 104 emekli amiralden geçen hafta gözaltına alınan Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal, ile yaşları 70in üzerinde olduğu için ifadeye davet edilen Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat Emniyetteki işlemlerinin ardından, önceki akşam Ankara Adliyesine getirildi. 14 emekli amiralin savcılık sorguları yaklaşık 4.5 saat sürdü. Savcılık sorgusunda amirallere, emniyetteki sorgularına ek olarak, bildirideki imzalarını çekip çekmedikleri de soruldu. Amirallerin tamamının suç işlemek amacıyla hareket etmedikleri için imzalarını çekmeyeceklerini söyledikleri bildirildi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:54
Güneş 05:40
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:21
Yatsı 21:59