Bildiriye karşı yaptırım stratejisi

104 emekli amiralin yayımladığı Montrö Bildirisinin ardından AK Parti, benzeri girişimlerin engellenmesi amacıyla bir yaptırım formülü arayışına girdi.

Milliyet 07.04.2021, 15:59
Bildiriye karşı yaptırım stratejisi

Milliyetten Ayşegül Kahvecioğlunun haberine göre: Edinilen bilgiye göre, dört ayaklı bir strateji belirleyen AK Parti, yargısal süreçle birlikte idari, yasal ve toplumsal alanda bazı düzenlemelere gidilmesini kararlaştırdı. Bu kapsamda oluşturulan stratejinin ilk ayağını yargı safhasının oluşturacağı ve bildiriye imza atan amirallerle bildirinin hazırlanmasında sorumluluğu bulunanların tespiti yönünde çalışma yürütüleceği ifade ediliyor. AK Parti kulislerinde sürecin sulandırılmamasına özel önem verilmesi gerektiğine de vurgu yapılıyor.

MÜDAHİL OLURUZ

Yargı aşamasında amirallerin, Büyükelçiler bildirisi ve devletin içindeki diğer yapılarla ilişkisinin araştırılacağına işaret edilirken, sürecin sonunda dava açılması durumunda AK Partinin de davaya müdahil olabileceği belirtiliyor. AK Partili yetkili isimler, "Hedef biziz. 15 Temmuzda müdahildik. Bu da ondan farksız. 316. maddede düzenlenen suçun mağduru bizzat hükümettir, cumhurbaşkanımızın şahsıdır, AK Partidir. Dolayısıyla müdahilliğimiz mümkündür" değerlendirmesinde bulunuyor.

MAKAM ARABASI, KORUMA...

Stratejinin ikinci ve üçüncü ayağını ise idari işlemler ve yasal düzenlemeler oluşturacak. "Amiraller Bildirisi" benzeri girişimlerin engellenmesi amacıyla bir yaptırım formülü üzerinde duran AK Parti, emekli askerlere yönelik bazı düzenlemeleri gündemine aldı.

Emekli askerlerin, muvazzaf askerler gibi disiplin soruşturmalarına konu olabilmeleri için düzenleme arayışına giren AK Parti, bu isimlerin makam arabası, koruma, diplomatik pasaport, silah imtiyazı, lojman ve ordu evi kullanımı gibi haklarında kısıtlamaya gidilebileceğini değerlendiriyor.

AK Parti, stratejinin son ayağı olarak da toplumun darbe iması bulunduğu savunulan bildirilere karşı daha duyarlı olması için toplumsal çalışma yapmayı planlıyor.

AK Parti kulislerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğanın önceki günkü değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklama, vakur, serinkanlı ve aklıselim olarak nitelendirilirken, Erdoğanın devleti yönetme sorumluluğu ve piyasalarda negatif yönlü bir hareketlenme yaşanmasının önlenmesi amacıyla sert bir üsluptan kaçındığı ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:35
Güneş 06:09
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 19:57
Yatsı 21:24