CHP'nin sistem takvimi netleşti

CHP güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını bayramdan sonra parti içinde tartışmaya açtıktan sonra kamuoyu ve siyasi partilerle paylaşacak. Çalışma il, ilçe başkanlarının yanı sıra STK'lara da gönderilecek..

Milliyet 15.05.2021, 01:00 15.05.2021, 01:06
CHP'nin sistem takvimi netleşti

Milliyetten MEHTAP GÖKDEMİRin haberine göre: CHP, güçlendirilmiş parlamenter sistem için hazırladığı yüz on sayfalık raporu ilk Parti Meclisi toplantısına sunmayı planlıyor. Rapor, milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanlarına gönderilmesinin ardından akademik çevreler ve sivil toplum örgütleriyle paylaşılacak. CHP, yapılacak tüm değerlendirmelerden sonra üç sayfayı geçmeyen bir ilkeler bütünü hazırlayacak. İlkeler diğer partilerle de paylaşılacak. CHPye göre, Meclis İçtüzüğünün değiştirilerek, "yasa yapımına sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının katılması zorunludur" şeklinde bir düzenlemenin konulması gerekiyor.

Öncelik ilkeler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyıl Dergisinde çıkan söyleşisinde CHPnin tek başına iktidar olması ve hatta Cumhurbaşkanının da bir CHPli olması halinde bile sisteme geçişin tek başına yapılmaması gerektiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, "Biz bütün paydaşları bir tarafa atalım, biz tek başımıza bunların hepsini yapalım derseniz bana göre bu yanlış olur. Bütün tarafların sürece katılması lazım, bize oy vermeyen tarafların da bu sürece katılması lazım" demişti.

CHP, güçlendirilmiş parlamenter sistem modelinde ilk hareket noktasının ilkeler olması gerektiğini belirtiyor. İlkelerin sağlıklı belirlenmesi ve üzerinde uzlaşma sağlanması halinde anayasada yapılacak değişikliklerin de ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

"Hukukun üstünlüğü" ve "yargı bağımsızlığına" dikkat çeken CHP, Hakimler ve Savcılar Kurulunun ikiye bölünerek "Hakimler Kurulu" ve "Savcılar Kurulu" olarak iki ayrı yapı olması görüşünü savunuyor. Ayrıca medya çalışanlarının sendikalı olması, Basın İlan Kurumu, RTÜK, TRT gibi kurumların medya özgürlüğüne destek verir tarzda yeniden yapılandırılması gerektiği belirtiliyor.

Geçiş takvimi

Güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan partilerin ilkeler yanında bir de yeni sisteme geçiş takvimi açıklanması gerektiği düşünülüyor. Söz konusu takvimde hangi adımının ne zaman atılacağı önceden kamuoyuna duyurulacak.

Kılıçdaroğlunun bayram mesaisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile evlerindeki Ramazan Bayramı hazırlıklarına ilişkin fotoğrafları paylaştı. Kılıçdaroğlu, twitter hesabından Selvi Kılıçdaroğlu ile evlerinin mutfağında birlikte börek hazırladıkları anlara ilişkin fotoğrafları, "Arife günü Selvi Hanım ve benim geleneksel gece mesaimiz başlar. Her bayram tüm aile bir araya geliriz. Yarın (dün) birlikteyiz. İyi Bayramlar Türkiye" notuyla paylaştı.

Yorumlar (0)
19°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35