Filyasyon ekiplerinden iş göremezlik raporu

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 pozitif ya da vaka temaslısı olan çalışanların, izolasyonda kalmaları gerekirken iş göremezlik raporu almak için sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalmalarını önlemeye yönelik önemli bir adım attı

Milliyet 04.10.2020, 15:42
Filyasyon ekiplerinden iş göremezlik raporu

Milliyetten Aykut Yılmazın haberine göre; Virüsün yayılımını önlemek için pandemi sürecinin başından itibaren sahada aktif çalışan filyasyon ekipleri artık hastalara ve temaslılara izole olmaları gereken süre boyunca ihtiyaçları olan iş göremezlik raporu yazabiliyor.

SGKya entegre

SGK ve Sağlık Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyonla sağlık raporları daha önce dijital ortama taşınmıştı. Bu sayede vatandaşın raporu uzun süredir e-Rapor Sistemi ile hastaneden SGKya dijital ortamda gönderiliyordu. Vatandaş sağlık raporuna e-Nabız Sistemi veya e-Devlet Kapısından erişebiliyordu. Şimdi bu sisteme FİTAS da entegre edildi.

Entegrasyon sayesinde filyasyon ekibi içerisinde yer alan hekimler, takibini yaptıkları çalışan hasta ve temaslıların izolasyon için ihtiyaç duydukları iş göremezlik raporunu artık FİTAS üzerinden yazabiliyor. Raporun SGK tarafından kabul edilmesi durumunda da hastalara "Raporunuz SGKya iletilmiştir" şeklinde SMS ile bildirim gönderiliyor.

Raporu dijital ortamda SGKya iletilen vatandaş da istediği an e-Nabız ya da e-Devlet kapısı üzerinden raporuna ulaşabiliyor.

Rapor süresi

Filyasyona katılan hekimler tarafından FİTAS üzerinden verilen raporların süresinde hastalığın seyri dikkate alınıyor. Yapılan kontroller sonrası hastalığın seyrine rapor süresi düzenleniyor.

Aile hekimleri memnun

Yeni uygulamayı Milliyete değerlendiren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Eryazğan, şunları kaydetti:

"Pandeminin başından itibaren, özellikle karantinaya alınması gereken çalışanlar açısından izin sorunu sıkıntısı başgösterdi. Vatandaş, raporu almak için hastane ya da aile sağlığı merkezlerine gitmekteydi. AHEF olarak, bunu tehlike yaratacağını dile getirdik. Artık filyasyon ekiplerinin, takip ettikleri pozitif vakaları ve vaka temaslıları için kendi sistemleri üzerinden rapor yetkisi SGK tarafından düzenlendi. Bulaş azalacak."

Yorumlar (1)
Ahmet 1 hafta önce
filyasyon 14 gün rapor verdi 08.10.2020 tarihli her yere başvurdum şikayette dahil hiç bir yerde raporum görünmüyor sğk filyasyon ekibi bizleri mağdur etti halk da magdur raporlarını göremiyor diye burda mağduriyetligi giderecek hiç bi kurum bulamadık.Anlamadığım burası dış devlet değil burası Türkiye bıktım karantina alındıgımamı yanayım raporumun hiç bir devlet kurumunun çözemediginemi yazıklar olsun.İrtibat:5076551350
banner51
22°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34