'Katil sivrisinekler' büyükbaş hayvanları da öldürüyor

'Katil sivrisinekler' büyükbaş hayvanları da öldürüyor

Milliyet 12.10.2020, 12:47
'Katil sivrisinekler' büyükbaş hayvanları da öldürüyor

Milliyetten Mert İnanın haberine göre: Batı Nil Ateşi, Sarı Humma ve Zika Virüsü gibi hastalıkları taşıyan sivrisinek türleri, Güneydoğuda birçok büyükbaş hayvanda viral salgına neden oldu. Besiciler arasında Üç Gün Hastalığı olarak adlandırılan ve büyükbaş hayvanlarda viral salgına neden olan "Bovine Ephemeral Fever" hastalığı, Diyarbakır, Mardin, Şırnaktan sonra Adıyaman ve Şanlıurfadaki hayvanlara da sıçradı.

İnsana bulaşmıyor

Büyükbaş hayvanlarda görülen hastalığın insanlara bulaşmadığı belirtilirken, son günlerde Adıyamandaki büyükbaş hayvanların yarıdan fazlasını etkileyen sorunun önümüzdeki günlerde Mersin, Adana ve Hatayda görüleceği uyarısı yapıldı. Bölgede yaygınlaşan viral salgınla ilgili bilgi veren Adıyaman Veteriner Odası Başkanı Orhan Öztürk şunları anlattı:

"Köylüyü perişan eden salgına en son 8 yıl önce şahit olmuştuk. Kuraklık, yaşam alanlarının kirlenmesi, atık sular nedeniyle oluşan bakteri ve mikroplar sivrisineklerden diğer türlere geçebiliyor. Boğalar ve yüksek verimli ineklerde hastalık etkileri daha ağır seyrediyor. Hayvanlarda iştahsızlık ve süt veriminde azalma, bir veya daha fazla bacağı etkileyen topallık, solunum sıkıntısı, burun ve göz akıntısı meydana eliyor. Adıyaman ve çevresinde yaklaşık 15 büyükbaş hayvanın öldüğüne yönelik bilgiler aldık. Virüs, çeşitli sivrisinek türlerinde izole olabiliyor. Bölgede yoğun bir hayvan aşılama çalışması içindeyiz."

Ciddi kayıp

Şanlıurfa Veteriner Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz de, besi hayvanlarını etkileyen viral salgının uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıktığını belirterek, "Şırnak, Mardin, Diyarbakırdan sonra Şanlıurfadaki hayvanlara sıçrayan salgın şu an için kontrol altına alınmış durumda. Neyse ki viral hastalık hayvandan insana bulaşmıyor. Ne kadar hayvanın telef olduğu konusunda net bilgiler yok ancak köylüler son birkaç aydır ciddi verim kaybı yaşadılar" dedi.

Asya Kaplan sivrisineği

Batı Nil Ateşi, Sarı Humma ve Zika Virüsü gibi hastalıkları taşıyan Asya Kaplan Sivrisineği, son dönemde Türkiyede de yayılmaya başladı. Bu sivrisineğin ısırması sonrası hastaneye başvuran çok sayıda vatandaş oldu.

Yorumlar (0)
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:26
Öğle 12:53
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:30