KPSS Lisans'ta Siyasetname Sorusu: "Siyasetname Nedir? "

Kamu Personeli Seçme Sınavı (Lisans) GY-GK oturumuna katılan adaylardan sınavlara ilişkin ilk yorumlar gelmeye başladı. Sınavda yer alan Siyasetname sorusu adayları zorladı. Peki Siyasetname nedir, ne anlama geliyor? bu sorunun yanıtı ve çok daha fazlası KPSS lisans ile ilgili tüm gelişmeler ve ÖSYM'nin yapacağı açıklamalar bu haberimizde.

Milliyet 06.09.2020, 20:57
KPSS Lisans'ta Siyasetname Sorusu: "Siyasetname Nedir? "

Milyonlarca memur adayının heyecanlı KPSS süreci KPSS Lisans oturumlarıyla başladı. GY-GK oturumuna katılan adaylar kamu bültenine yaptıkları yorumlarda sınavda yaşadıkları heyecana ilişkin, "Türkçeyi bile unuttum" ifadelerini kullanırken, sınavdaki siyasetname sorusu da adayların akıllarında kalan başlıca sorulardan biri oldu. Peki, Siyasetname nedir? Siyâsetnâme, Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adıdır.

Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınmış olan siyâsetnâmelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatın koşulları ve kuralları anlatılır. İdeal bir devlet örgütünün nasıl olması gerektiği belirtilir ve kötü yönetimlerin zararlı sonuçları açıklanarak yöneticiler uyarılır. Bir ülkenin siyasal ve toplumsal yaşamını, askeri ve mali örgütlerini yasa ve tüzüklerini, toplumun gelenek ve göreneklerini de tanıtan yapıtlar olan siyasetnameler dinsel temellere de dayanır. Kurandan, hadislerden ve tarihten de örnekler gösteren bu tür yapıtlarda, geçmişteki kötü olaylar, zalim, deneyimsiz ve cahil hükümdarların ve vezirlerin yol açtığı felaketler, öyküler ve fıkralar anlatılır. Siyâsetnâmelerde siyaset kavramının çeşitli anlamları açıklanmıştır: hayvan terbiyesi, valilik, idare, ceza, idam, icraat, diplomasi gibi. Siyaseten katl bir cezalandırmadır ve meydan-ı siyaset, idam cezalarının uygulandığı yerdir.

KPSS LİSANS HEYECANI BUGÜN BAŞLADI, ÖN LİSANS İÇİN GERİ SAYIM SONA ERİYOR

ÖSYM Tarafından Açıklandı Kamu Personeli Seçme Sınavına lisans düzeyinden giren adaylar bugün gerçekleşecek iki oturum için ter dökerken, KPSSye ön lisans düzeyinden girecek adaylar için de geç başvuru süreci 10 Eylül 2020 tarihinde ÖSYMnin resmi sayfasından başlayacak. KPSS Ön lisans için zamanında herhangi bir gerekçe ile başvuru işlemlerini tamamlayamayan adaylar için ÖSYMnin bir kaç senedir uygulamaya koyduğu geç başvuru sayesinde başvuru imkanı getirildi. 

Yorumlar (0)
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:06
Yatsı 20:25