Maden ruhsatına uzatma yetkisi

Maden ruhsatı biten işletmelere bakan onayıyla süre uzatımı veren düzenleme, Kaz Dağları'nda durdurulan altın madenciliği faaliyetlerinin yeniden başlamasına neden olmayacak

Milliyet 15.10.2020, 20:40
Maden ruhsatına uzatma yetkisi

Milliyetten Mithat Yurdakulun haberine göre: Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Alt Komisyonundan geçti. AK Partinin kanun teklifi ile ilgili komisyonda bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, muhalefet milletvekillerinin, Alamos Goldun Kaz Dağlarındaki madencilik faaliyetinin iptal edilmesine rağmen bölgede kaldığının hatırlatması üzerine, düzenlemenin Kaz Dağlarındaki maden şirketinin yeniden çalışmasını sağlamayacağını söyledi. Tancan, "Süresi bittikten sonra bir yıl süre verebilir en fazla. Bakan yetkisi o yönde. O şirketin zaten bir yılı da aşan bir süre bitimi söz konusu, dolayısıyla oradaki şirketin bu hükümden yararlanması teknik olarak zaten mümkün değil" dedi.

Yanıt verilmezse

Tancan, kanun teklifinin, ruhsat sahibinin, uzatma talebinde bulunduğu halde kamu tarafından bu uzatma talebiyle alakalı bir cevap verilmemesi sebebiyle işlerinin durmaması için yapıldığını kaydetti. Tancan, Dicle bölgesinde elektrik kayıp kaçak oranının % 51, Kars-Ağrıda % 21 olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:59
Güneş 07:25
Öğle 12:53
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:31