Salgında yeni önlemler kimi, nasıl etkileyecek?

Kovid-19 salgını için yeni tedbirler alındı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlarla yeni tedbirler yarın (20 Kasım) saat 20.00'den itibaren geçerli olacak.

Milliyet 19.11.2020, 15:45
Salgında yeni önlemler kimi, nasıl etkileyecek?

Milliyetten Aylin Rana Aydinin haberine göre: Bu kapsamda AVM, market, berber ve kuaförler 10.00 - 20.00 arası hizmet verirken, restoran, lokanta, kafeler 10.00 - 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya gel - al hizmeti sunabilecek.

Sinema salonları 31 Aralıka kadar, kahvehane, kıraathane, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

415 sektör

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiyede 2 milyonu aşkın esnaf olduğunu ve hepsinin birbirine bağlı iş yaptıklarını dile getirdi.

Türkiyede paket servisten yararlanan tüketicinin çok az olduğunu söyleyen Palandöken, "Alınan kararlar 415 sektörü ilgilendiriyor. Esnaf açısından zor bir dönem. Bu pandemi süreci, evet kabul ediyoruz. Kira yardımının yanı sıra elektrik, su, doğal gaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı" dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş ise, "Saat aralığı bir miktar girişleri azaltır ama vatandaşlar AVMlerin birçok yere göre daha hijyenik olduğunu gördü. Açık kalacağız, restoranlar paket servise dönecek" dedi.

Paket serviste altyapı şart

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, sektörde yer alan 100 bin civarında işletmenin sadece imkanı olanların gel-al ve paket servisi yapacaklarını kaydetti.

Sektörün yüzde 85e yakın kısmının hiç iş yapamayacağını belirten Demirer, "Kalan yüzde 15i ise gel-al ve paket servis ile normal cirolarının ancak yüzde 3-5ini yapabilecekler. Paket servis aslında ayrı bir dükkan açmaktan farksızdır. Paket serviste yayılmayı bu hizmeti sağlayan aracı firmalar ile gerçekleştirmek en süratli yoldur" ifadelerini kullandı.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Fevzi Genç, içerik sorunu nedeniyle kapanma talep ettiklerini söyledi. Salonlarda tüm hijyen önlemlerini aldıklarını aktaran Genç, "Hollywood gösterim tarihlerini bölgesel olarak belirliyor. Avrupada sinemalar kapanınca filmlerin gösterimi ertelendi. Yerli yapımcılar setleri durdurdu" dedi.

Berberde HES var

İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz, kararları makul karşıladıklarını söyledi. 1-2 saat erken kapatacaklarını belirten Akyüz, "Birçok salonda girişlerde HES kodu uygulaması başlattık. Randevu sistemiyle gereken hizmeti vereceğiz" dedi.

Paket servis %30

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, işletmelerin ayakta kalması için paket servis ve dijitale ağırlık vermeleri gerektiğini kaydetti. Yüzde 70 iş kaybı beklediklerini açıklayan Bingöl, "140 milyar TLlik işlem hacmimiz var. Üyelerimizin yüzde 30u paket servis yapıyor. Bu oranı yüzde 50ye çıkarmak istiyoruz" diye konuştu.

UÇUŞLAR SÜRECEK

Tüm havayolları yolcularını güvenli seyahat standartlarıyla ağırlamaya devam edecek. Hafta sonları sokağa çıkmanın kısıtlandığı saatler için uçuşu olan yolcular, uçuş belgelerini ibraz ederek havalimanına ulaşım sağlayabilecek.

Yorumlar (0)
banner51
13°
açık
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10