'Scooter neden Türkçe değil' tartışması

TBMM Çevre Komisyonu'nda, elektrikli scooter kullanımına ilişkin düzenlemeler de içeren Türkiye Çevre Ajansı'nın Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde "Scooter" adının Türkçe anlamı ve neden Türkçe olmadığı tartışıldı.

Milliyet 16.10.2020, 15:56
'Scooter neden Türkçe değil' tartışması

Son dönemde kullanımı artan scooter ile ilgili TBMMde isim tartışması yaşandı. TBMM Çevre Komisyonunda, elektrikli scooter kullanımına ilişkin düzenlemeler de içeren Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde "Scooter" adının Türkçe anlamı ve neden Türkçe olmadığı tartışıldı.


Milliyetten ÖNDER YILMAZın haberine göre: Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ise "Scooterlarla ilgli TSEnin standartları var.

Biz de mecburen öyle geçtik. Türk Dil Kurumuyla da görüştük, onların önerileri de var ama dünyanın her yerinde bu isim çok belirgin. Aynı televizyon gibi işte scooter da böyle geçmeye başladı. Halkın arasına siz istediğiniz kadar başka bir şey yazın çocuklar buna scooter diyor" ifadelerini kullandı.

Milletvekilleri, yeni elektrikli araçların hangi adla yasaya gireceğini şu sözlerle tartıştı:

- Mahmut Tanal (CHP): Scooter, scooter dediniz. Bunun Türkçesi ne ya, Allah rızası için?

- Selman Özboyacı (AK Parti): Skuter.

- Tanal: Nedir bunun Türkçesi?

- Özboyacı: TDK öyle diyor.

- Tanal: Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı demiş ki: "Bir TDKya sorun. Hele bunun anlamı nedir?"

- Gülüstan Koçyiğit (HDP): Bas git gibi bir şey mi? Bin git ya da?

- Tanal: Nedir bu? Hakikaten kanun yapma tekniğine uygun mu?

- Emin Binpınar (Bakan Yardımcısı): TSEnin standartlarında scooter diye geçtiği için mecburen öyle geçtik. Türk Dil Kurumuyla hukuk müşavirimiz görüşmüş, onların önerileri de var. Ama artık dünyanın her yerinde bu isim çok belirgin, aynı televizyon gibi. Siz istediğiniz kadar başka bir şey yazın, çocuklar buna scooter diyor.

Yorumlar (2)
isim 1 hafta önce
onun babalarimizdan kalma adi sürbas ve onlarda elektriklisini yapmata calismusti denemusyi gorunumu ayniydi Türk lerden calinna bisi cunku onlar yeni gordu ve yapti bizim bisiklet yokken tahtadan yaptigimiz elektrikli yapmata ugrastigimiz aracin tipatip aynisi
isim 1 hafta önce
onun babalarimizdan kslma afi sürbas ve onlarda elektriklisini yapmata calismusti denemusyi gorunumu ayniydi Türk lerden calinna bisi cunku onlar yeni gordu ve yapti bizim bisiklet yokken tahtadan yaptigimiz elektrikli yapmata ugrastigimiz aracin tipatip aynisi
banner51
22°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36