Tatlı su balıkları tehlike altında

Balıkların göç yollarının korunması ve doğanın dengesi için iki yılda bir kutlanan "Dünya Balık Göç Günü", İstanbul Sarıyer'deki Seymenağa Deresi'nde bilim insanları ve Sarıyerlileri bir araya getirdi.

Milliyet 26.10.2020, 16:27
Tatlı su balıkları tehlike altında

Milliyetten Gökhan Karakaşın haberine göre: Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Gençin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri
Prof. Dr. Meriç Albay, Prof. Dr. Devrim Memiş ve Doç. Dr. Özcan Gaygusuz Seymenağa Deresinde incelemelerde bulundu. Balık sayısındaki azalmanın önüne geçmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, akarsuların korunmasının büyük bir adım olacağını belirtti.

Yüzde 55 azalma

Prof. Dr. Meriç Albay, "Göç balıkları denizler ve akarsular arasında uzun mesafeler gider, bazılarının
10 bin kmden fazla gittiği bilinir. Fakat, dünya genelinde balık popülasyonları yüzde 76 oranında azaldı. Son 50 yılda göç eden balıklardan yılan balıkları, somon ve mersin balıkları gibi türler yüzde 55 oranında azaldı, bazıları tamamen yok oldu. Yok oluşlarının ana nedeni, akarsulardaki habitat kayıpları. Sadece Avrupa nehir sularında bir milyondan fazla bariyer ya da engel var. Dünyadaki büyük nehirlerin sadece yüzde 33ü engelsiz akıyor" dedi.

Engeller kalkmalı?

Avrupada barajların yıkılmasının ardından göç balıklarının geri geldiğine değinen Prof. Dr. Albay, "Önlem alırsak doğanın çabucak iyileştiğini görürüz. Denizlerimizin, göllerimizin ve akarsularımızın balıkla dolması için göçmen balıkların karşılaştığı engelleri aşmalarına yardımcı olmalıyız. Türkiyede bilinen 409 tatlı su balık türünün 3te birinin nesli tehlike altında. 4 tatlı su balık türü ise tamamen yok oldu. Türkiyenin balık çeşitliliğinin yaklaşık yüzde 50si endemik türlerden oluşmakta. Biyoçeşitliliği zengin ülkemizde balık türleri yaşam mücadelesi veriyor ama yaşam alanlarındaki bozulmalarla yok olma tehlikesi artıyor" diye konuştu.

Bu yılın teması Aşk Akıyor

Göç balıklarının sorunlarına dikkat çekmek için Hollandada 2014 yılında kurulan Dünya Balık Göçü Vakfı, iki yılda bir küresel eylemler düzenliyor. 2018 kutlamalarında 60 ülkeden 70 milyon insana ulaşılmıştı. Eylemler sonucu Hollanda derelerindeki engellerin tümü ortadan kaldırıldı. Bu yıl "Aşk Akıyor" temasıyla kutlanan balık göç gününde yurttaşlardan sorunun değil, çözümün parçası olmaları isteniyor.

Yorumlar (0)
banner51
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09