Kaymakam twitter hesabından İngilizce paylaşım yapmak için öğretmenleri görevlendirdi!

Kadıköy Kaymakamı Özarslan sosyal medyada İngilizce paylaşım yapmak için öğretmenleri görevlendirdi. Eğitim Sen bu karara tepki gösterdi.

Mülkiye 13.11.2021, 00:41
Kaymakam twitter hesabından İngilizce paylaşım yapmak için öğretmenleri görevlendirdi!

Bilindiği üzere Bakan Mahmut Özer mühendis olup, MEBde 2 Genel Müdürün de Tıp Doktoru olması münasebetiyle Milli Eğitim Bakanlığında uzun yıllar Niğde, Gaziantep, Muğla ve Kayseri gibi illerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapan ve en son olarak Milli Eğitim Bakanlığında Bakanlık Müfettişi olarak görev yapan Celalettin Ekinci twitter hesabında yaptığı paylaşımla emekli olduğunu açıklayıp şu paylaşımda bulundu; eğitimi mühendislere, doktorlara bırakarak 31 yıllık öğretmenlik hayatımı sonlandırdım

İstanbul Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan’ın sosyal medya hesabından İngilizce paylaşım yapılması için İngilizce öğretmenleri bizzat tarafından görevlendirildi. Sosyal medyaya verdiği önemle dikkat çeken Özarslan’ın paylaşımları İngilizce öğretmeninden oluşan sosyal medya ekibi tarafından çevrilecek.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 Kasım’da okullara gönderilen yazıyla da komisyon toplantılarına giden öğretmenlerin idari izinli sayılacağı belirtildi.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Kaymakamlığımıza ve Sayın Kaymakamımız Mustafa Özarslan’a ait sosyal medya hesaplarından yayınlanan paylaşımların İngilizce dilinde oluşturulması ve yayımlanması amacıyla müdürlüğümüze bağlı okullarda çalışan adı soyadı ve görev yeri yazılı İngilizce öğretmenlerinden komisyon oluşturulması ve belirtilen tarihte görevli izinli sayılmaları…”

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamayla konuya tepki gösterildi.

Eğitimin sekteye uğradığına vurgu yapılan açıklamada, “Kaymakamlık makamının öğretmenlere dönük bu görevlendirmesi öğretmenlik mesleğiyle ilgili olmayan bir görevlendirme. Bu tür görevlendirmelerle kuralsız çalıştırmanın önünü açan mülki amirin, öğretmenler her işi yapar anlayışını, Eğitim Sen olarak kabul etmemiz mümkün değil” denildi.

ANGARYA SUÇ

Yapılan görevlendirmenin hukuka aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “Anayasa’nın ilgili hükümlerinde angarya çalıştırmak suç olmasına rağmen, Anayasal hükümler çerçevesinde görevini yapmakla sınırlı olan mülki amirin görevi, Anayasa’da hükmün uygulanıp uygulanmadığını takip etmekle mükelleftir, kendisi bizzat bu ihlali gerçekleştiren kamu görevlisi olarak derhal bu girişimden vazgeçmeli. Neoliberal ekonomik düzenin hedeflerinden olan kuralsız ve yoğunlaşmış emek sömürüsüne dayalı çalışma sistemi altında ezilen kamu emekçilerinin bu gidişata tahammülü kalmadı” ifadelerine yer verildi.
birgün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı