Vali duyurdu: Korona karantinasını ihlal edenler 2 yıl hapis cezası alacak!

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, bugün kurulan semt pazarı girişinde ‘HES’ kodu kontrolü uygulamalarını denetledi. Işık, karantina ve izolasyon ihlal edenlerin 2 yıla kadar hapis cezası alacağını belirtti.

Mülkiye 10.09.2020, 20:36 10.09.2020, 20:45
Vali duyurdu: Korona karantinasını ihlal edenler 2 yıl hapis cezası alacak!

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, koronavirüs ile mücadele kapsamında semt pazarındaki çalışmaları ve yurttaşların kurallara uyup, uymadığını denetledi. Pazar girişindeki kontrol noktasında HES kodu uygulaması yapan Vali Işık, HES kodu olan kişilerin kare kodlarını okutarak riskli olup olmadıklarını belirledi. HES kodu olmayanlara HES kodunun nasıl alınacağını anlatan Vali Işık, broşür dağıtarak 21 Eylül’e kadar herkesin mecburi HES kodu alması gerektiğini söyledi.

UYMAYANLAR CEZA ALACAK

DHA’nın aktardığı habere göre, Karaman’da vaka sayısının arttığını ifade eden Vali Işık, tedbirlere uymayanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin başlatılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Koranavirüs tüm ülke genelinde bir yayılım içerisinde. Karaman’da da bu yayılım biraz yüksek gözüküyor. Bizler daha önceden HES kodunu ilimizde uygulanmasıyla ilgili bir takım kararlar almıştık. Son alınan kararla bu ayın 21’ine kadar halkımızın HES uygulamasını akıllı telefonlarına indirmesi, akıllı telefonu olmayanların ise mesaj yolu ile HES kodu almalarını söyledik. 21 Eylül itibariyle gerek pazar yerlerinde, gerekse kamusal alanların girişinde bu kontrolleri sıkça yapacağız. Salgın denetim ekiplerimiz yollarda vatandaşlarımızı durdurarak HES kodu uygulaması yapacak. Eğer o HES kodu sorgulaması sonucunda karantinada kalması gereken kişi var ise bunların yurtlarda izolasyonuna gideceğiz. Bu şekilde dolaşmaya devam edenler hakkında da Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi gereğince hakkında 2 yıla kadar cezalandırılması istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Amacımız koronavirüsle mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak.”

6 KENTTE DE KARANTİNAYI İHLAL EDENLER YURTLARA GÖNDERİLECEK

Kayseri, Sivas, Sakarya, Çankırı, Afyonkarahisar ve Düzce’de karantina kurallarını ihlal edenler KYK yurtlarına gönderilecek, ve masraflarını da kendileri ödeyecek. Mardin’de ise koronavirüs hasta ve temaslılarına hasta bilekliği takılmasına karar verildi.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43