Validen müdürlere sosyal medya talimatı

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına, 'Memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın' talimatı verdi

Mülkiye 25.10.2019, 15:42 25.10.2019, 15:42
Validen müdürlere sosyal medya talimatı

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına, "Memurunuzun sosyal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın" talimatı verdi.

Sözcü"den Sultan Uçar"ın haberine göre, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu personelinin tamamına "whatsapp, twitter, facebook vb" sosyal medya hesaplarından siyasi içerikli paylaşımda bulunmalarını resmi talimatla yasakladı.

Vali Ustaoğlu, paylaşımda bulunanlar hakkında ise sıralı disiplin amirlerince ceza verilmesini emretti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu"na göre, valinin bu talimatında mevzuat dışı bir durum olmasa da talimatın kentteki ünüversitelere de gönderilmesi ve müdürlerden memurların paylaşımlarını takip etmelerini emretmesi tartışma başlattı.

Siyasi paylaşım yasağının temelinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu"nun 125. maddesi olduğunu savunan Vali Ustaoğlu"nun tartışmaların, üniversite boyutuna çekilmesinin kasıtlı bir kötüniyet taşıdığını savunduğu öğrenildi.

SİYASİ PAYLAŞIMIN CEZASI NE?

Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık" başlıklı 7"nci maddesiyle devlet memurlarının, siyasi partilere üyeleği, siyasi partiler lehine ya da aleyhine siyasi paylaşımlarda bulunması, insanları herhangi bir siyasi parti, yararını veya zararını hedefe oturtan davranışta bulunmaları yasaklanıyor. Memurların; İnsanları, dil, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapmaları, siyasi- ideolojik beyan ve eylemde bulunmaları halinde, 125"nci maddeye göre "Kademe İlerleme" cezası ve suçun niteliğine göre de memuriyetten men cezası verilebiliyor.

Yorumlar (0)
banner51
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:26