Eğitim Bir Sen Sınava Giren ve Yeniden Atanan Müdür Yardımcılarına Müdürlüğe Başvuru Hakkı İstiyor

Eğitim-Bir-Sen olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, müdür yardımcılığında dört ya da sekiz yıllık görev süresinin sona ermesine bağlı olarak yeniden görevlendirilenlere, müdürlük görevi için ilk defa görevlendirme başvurusu hakkı tanınmasını talep etti.

Öğretmenler 03.07.2019, 19:03 03.07.2019, 19:03
Eğitim Bir Sen Sınava Giren ve Yeniden Atanan Müdür Yardımcılarına Müdürlüğe Başvuru Hakkı İstiyor

ersonel Genel Müdürlüğü tarafından 01.07.2019 tarihli ve 12647675 sayılı “Eğitim Kurumu Yöneticiliklerine İlk Defa Görevlendirme” konulu resmi yazıyla 2019 yılı Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yeniden ve İlk Defa Yönetici Görevlendirme Takvimleri çerçevesinde, ilk defa görevlendirilecek yöneticiler için görevlendirme süreci başlatılmış bulunmaktadır. Bu çerçevede, yazılı sınav sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere eğitim kurumlarında boş bulunan müdür ve müdür yardımcılığı sayısının ayrı ayrı tespit edilerek sözlü sınava alınmak üzere üç katı adayın belirleneceği ifade edilmiştir. Ancak söz konusu yazıda, müdür yardımcılığında dört ya da sekiz yıllık görev süresi sona ermesine bağlı olarak yeniden görevlendirilenlerin müdürlük görevi için ilk defa görevlendirme başvurusu yapıp yapamayacağına dair bir ibareye rastlanmamıştır.

Şartları taşımalarına rağmen başvuruda bulunamamalarının liyakat ve kariyer ilkesine aykırılığı bir yana, eğitim kurumu yöneticiliğinde müdür yardımcısı olarak en az dört yıl görev yapmış mevcut yöneticilerin bilgi ve tecrübelerinden müdürlük görevinde istifade edilememesinin izahı mümkün değildir. Nitekim mevcut müdür yardımcıları içerisinde dört yılını tamamlamamış olan yöneticilere, söz konusu ilk görevlendirme başvuru hakkı tanınmaktadır.

Müdür yardımcılığında dört ya da sekiz yıllık görev süresinin sona ermesine bağlı olarak yeniden görevlendirilenlere de müdürlük görevi için ilk defa görevlendirme başvurusu hakkı verilmelidir.

MEB Personel Genel Müdürlüğüne gönderdiğimiz yazı için tıklayınız

Yorumlar (4)
Muhalif Ebsli 1 yıl önce
Bakanlığımız yonetmelikte açık açık belirtmiş. Ya yeniden gorevlendirilin ya da sınavla atanın. Durum bu kadar net iken neden bir kadro işgal edip aradan bir ay dahi geçmeden bu sefer müdürlük peşine düşülür.
Fazlı Güner 1 yıl önce
Ajans kamu editörleri sizde d...... 25 şubattaki yazınızda mevcut müdürlerinde sınava girip yer değıştirebileceğini yazmışsınız şimdi bu yazınızın arkasında bile durmuyorsunuz
Timuçin Timuralp 1 yıl önce
Muhalif Ebs'li yönetmeliğin 17.Maddesi 3. Fıkrasını okumanı rica ediyorum.Kılavuzdaki madde yönetmeliği aykırı.
İnsan öğretmen 1 yıl önce
Ağlayın üç kuruşluk geçici dünya makamları için birbirinizi yiyin. Hakkını yediğiniz onca öğretmenin yöneticinin ahı yanınıza kalmayacak elbet. Liyakat ilkesiymiş. Dört yıllık tecrübeymiş. Kavun seçer gibi yönetici seçtiğiniz mülakat tiyatrolarında rol alırken yazıp yönetip oynarken, beş-on-onbeş- yirmi yıllık ve bulundukları şehirlerin en iyileri olarak gösterilenlerin sırf sizin gibi yalaka sendikasından değil diye sınavla kazanılmış haklarını ellerinden alırken kulaklarınız gönlünüz vicdanınız kapalıydı. Adam gibi bir milli eğirim Bakanı gelince ve gerçekten bu ülke, çocuklar ve geleceğimiz adına liyakat ( gerçek liyakat) esaslarına göre hareket edince mi akıllandınız. Sahte duyarlılığınız düne kadar neredeydi. Kuklanız olmayan öğretmen ziya leş kokulu ve bataklığa giden tekerinize çomak sokunca mı ..... yuh. Utanmaz arlanmazlar. Edepten hayadan nasip almamışlar. Riyakar sahtekarlar. Yuh!..
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48