Engelli Öğretmen Adayları MEB'den Atama Bekliyor

Atama Bekleyen Engelli Öğretmen Adayları MEB'den Duyuru Bekliyor

Öğretmenler 11.05.2021, 15:20
Engelli Öğretmen Adayları MEB'den Atama Bekliyor

10-16 Mayıs Engelliler Haftasında her yıl olduğu gibi bu yılda yapılacak olan açıklamalarla “engelsizlik” vurgusu yapılacak. Engelliler haftasında Atanmayan Engelli Öğretmenler Grubu (AEÖG) adına (adının açıklanmasını istemeyen) Grup Sözcüsü gazetemiz Evrensele açıklamalarda bulundu.

Pandemi gerekçesiyle üç kez sınavları ertelenen atanmayan engelli öğretmenler atama bekliyor. 26 Nisan 2020 yapılması planlanan Engelli Kamu Personeli Sınavı (EKPSS) üç kez ertelendikten sonra 15 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşti.


 
Pandemi gerekçesiyle ertelenen engelli öğretmenlerden 3 bin 11 kişinin katılıp başarılı olduğu sınavın ardından, 2021 Şubat ayındaki atamada sadece 500 engelli öğretmene kontenjan verilmesinin ardından 2 bin 511 atanmayan engelli öğretmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğana seslenerek atanma taleplerini ilettiler.

“ATAMAMIZIN YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ”
Sosyal medyada yayımladıkları video ile seslerini duyurmaya çalışan AEÖG Sözcüsü atanmayan engelli öğretmen, “Herkes gibi uzun süren eğitim döneminde diğer engelsiz eğitim fakültesi öğrencileriyle aynı koşullarda derslere girip zor koşullar altında diplomalarımızı aldık. Bizler bin bir zorlukla okulunu bitirmiş 2020 EKPSSye girmiş atanmayan engelli öğretmenleriz, fakat kontenjanların azlığından maalesef biz de etkilendik. Haziran ayında yapılacak engelli öğretmen atamalarında toplam engelli öğretmen sayımız olan 2 bin 511 kişinin atanmasını talep ediyoruz” dedi.

Uzun süren atanma sürecinin adeta işkenceye dönüştüğünü belirten AEÖG Sözcüsü, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi açıklamalarına göre bile 150 bin öğretmen açığı bulunuyor. 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında 50 ve üzeri işçi çalıştıran kamu işyerlerinde yüzde 4 engelli çalıştırma oranı belirlenmiş iken 2 bin 511 kişinin atanmasının nedenini merak ediyoruz” diye sordu.


Kişisel ilişkilerini kullanarak yaptıkları görüşmelerde atanmama nedenlerini sorduklarında “Kaynak yok” yanıtını aldıklarını belirten AEÖG Sözcüsü, “Biz yapılan kaynak yok açıklamasını samimi bulmuyoruz. Devletimiz istedikten sonra her yere kaynak bulunabiliyor. 2 bin 511 atanmayan engelli öğretmen arkadaşımızın atanmasını istiyor, kaynak yok sözlerini gerçekçi bulmuyoruz. Biz kimseden hakkımız olmayan bir şeyi istemiyoruz. Sosyal yardımlarla yaşamak değil mesleğimizi yapmak istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendikleri videoda atanmak istediklerini belirten AEÖG Sözcüsü, “Haziran ayında yapılacak olan atama döneminde 2 bin 511 engelli öğretmen adayının atanmasını istiyoruz” diye konuştu

Gelişmelerden Haberdar Olmak İçin TIKLAYIN 

Yorumlar (0)
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38