Öğretmen maaşlarına zam kesinleşti, her ünvan için farklı miktarda zam

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmesiyle birlikte öğretmen maaşlarına alacakları ünvana göre yapılacak zam miktarı da belli oldu. Buna göre uzman öğretmen 1000 TL, başöğretmen ise 2000 TL zam alacak.

Öğretmenler 12.01.2022, 17:19
Öğretmen maaşlarına zam kesinleşti, her ünvan için farklı miktarda zam

İlk olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özerin duyurduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenliğin artık bir kariyer mesleği olması konusunda da önem taşıyordu. Tüm bunların yanı sıra Kanunla birlikte öğretmenler için bir çok yenilikte müjdelendi. Öğretmenliğe çeşitli ünvanlar getirilerek bir kariyer mesleği olması amaçlandı. Buna göre iki yeni ünvan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte öğretmenlerin hayatına girmiş oldu. Bunlardan birisi uzman öğretmenlik diğeri ise başöğretmenlik ünvanları. Bu ünvanlar aynı zamanda öğretmenlerin maaşlarına bir takım iyileştirmeler de getiriyor. Dün meclisten geçen kanuna göre öğretmenlere 2000 TLyi bulan zamlar yapılması kesinleşmiş oldu.

UZMAN ÖĞRETMEN NEDİR VE NE KADAR ZAM ALACAK ?

Öğretmenlik Meslek Kanununa göre meslekte 10 yılını tamamlamış öğretmenler bir eğitime ve akabinde bir sınava tabi tutulacak. Bu sınavdan başarılı olan öğretmenler uzman öğretmen ünvanı almaya hak kazanacak. Tezli veya tezsiz yüksek lisans mezunu öğretmenler ise bu sınavdan muaf tutulacak. Ünvanın kazanılmasından sonra ise maaşlara net 1000 TL zam yansıyacak.

BAŞÖĞRETMENLİK NEDİR VE NE KADAR ZAM ALACAK ?

Yukarıda bahsettiğimiz uzman öğretmen ünvanı kazanıldıktan sonra meslekte "uzman öğretmen olarak" 10 yıl görev yapan öğretmenler, başöğretmenlik sınavına girmeye hak kazanacaklar. Bu sınavdan başarılı sayılmaları durumunda ise maaşların 2000 TL net zam yansıyacak.

Söz konusu kanun meclisten geçti ve yürürlüğe girmesi için sadece ufak prosedürler kalmış durumda. Bir aksilik olmaz ise Şubat ayından itibaren söz konusu kanun yürürlüğe girecek. 

UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞÖĞRETMEN SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK ?

Uzman öğretmen ve başöğretmenlik sınav tarihlerini Milli Eğitim Bakanlığı organize edecek ve sınavdan önce bir eğitim programı açıklayacak. Bu programın sonuna ise sınav tarihi belirleyecek. Bugün itibarıyla herhangi bir sınav ve eğitim takvimi belirlenmiş değil.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı