Öğretmen ve Öğrencilerin Okul Tatilleri Yeniden Düzenlendi!

Öğretmen ve Öğrencilerin Okul Tatilleri Yeniden Düzenlendi! Nisan ve Kasım Aylarında Ara Tatil Geldi!

Öğretmenler 15.05.2019, 12:22 15.05.2019, 12:22
Öğretmen ve Öğrencilerin Okul Tatilleri Yeniden Düzenlendi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK 2019-2020 Eğitim Öğretim takvimini açıkladı. Bakan Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni takvim düzenlemesine göre Okullara nisan ve kasım aylarında ara tatil geldi. Bu durumda yaz tatili kısaldığı için öğretmen ve öğrencilerin okul tatilleri yeniden düzenlenmiş oldu. İşte yeni tatil düzenin ayrıntıları ve tarihleri..

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yenitakvim düzenlemesini açıkladı. Okullara nisan ve kasım aylarındaara tatil geldi! Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında ara tatillerden yeni bir yapılanmanın söz konusu olduğunu belirtti. Bakan Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıklarken 18-22 Kasım 2019da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçukun açıklamalarından satır başları:

Nisan ve Kasımda birer haftalık ara tatil olacak. Bizim yaz tatilini kısaltmamız söz konusu değil. 11 haftaya düşürülmesi, yüzde 10luk indirimden söz ediyoruz.

Ara tatillerde öğretmenler, okullar kurumsal işleyişe yönelik bir takım öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidecekler. Yapılandırılmış ara tatillerde; çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Öğretmenlerimiz çok yoruluyorlar. Ara tatillerde yeni bir yapılanma söz konusu. Birer haftalık tatillerin, sadece tatil olarak değerlendirilmemesi, çocukların eğitimsel faaliyetlere katılması da hedefleniyor.

Her tatilin bir teması söz konusu olacak. Bilim, kültür, sanat, spor gibi... Bazı geziler, fuarlar da bu ara tatillerin konusu olabilecek.

Huzurevleri ziyaret, yardımlaşma faaliyetleri, aile faaliyetlerine imkan sağlayacak. Ve sonuç olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Temel olarak şu söylenebilir. Son tahlilde, eğitim sisteminin daha verimli çalışabilmesi, çocuklarımızın bıkmadan eğitim-öğretim süreçlerini yaşayabilmeleri için bir fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sadece takvimin değişmesi gibi ele almamakta fayda var. Öğretmenlerimizin, velilerimizin eğitim-öğretimin içinde çok daha aktif biçimde bulunmakla ilgili, bu tatillerin daha etkili kullanılmasıyla ilgili...

Özet olarak şunu söyleyebiliriz. Bu çalışma takviminin detaylarını çeşitli yönetmelikler ve yönergelerle planlama imkanımız olacak.

İŞTE YENİ TATİL DÜZENİNİN AYRINTILARI

Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.

 • 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.
  * 18-22 Kasım 2019da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
  25 Kasımdan 17 Ocaka kadar birinci dönem devam edecek.
  * Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)
  * İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020de başlayacak.
  06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
  * 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Hazirandatamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.
Yorumlar (0)
banner51
14°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21