Öğretmenlerin YKS ve LGS’de Resen Görevlendirilmesi mümkün mü?

Öğretmenlerin YKS ve LGS’de Resen Görevlendirilmesi...MEB, öğretmenleri resen görevlendirebilir mi?

Öğretmenler 10.05.2020, 03:02
Öğretmenlerin YKS ve LGS’de Resen Görevlendirilmesi mümkün mü?

Koronavirüs salgını nedeniyle bilindiği üzere eğitim öğretim faaliyetleri, sınavlar 16 Mart tarihinden itibaren daha önce planlandığı gibi gerçekleşmedi. Bazı sınavlar iptal edildi, bir çoğu ise ertelendi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında YKS ve LGS tarihlerini açıkladı.

Buna göre 2020 yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde, Liselere Geçiş Sınavı(LGS) ise 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak.  YKS ve LGS için bu zamana kadar gönüllülük esasına dayalı, başvuruya göre sınav görevlisi atamaları gerçekleştiriliyordu.

YKS, ÖSYM tarafından LGS ise bilindiği üzere MEB tarafından gerçekleştirilen sınavdır.  Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak LGS için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde 400 bin öğretmenin görevlendirileceğini açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından sınıfların oldukça az, sınav okullarının ise fazla olup, sosyal mesafenin artması ve kalabalık ortamların en aza indirilmesinin amaçlandığı anlaşılmaktadır.

 LGS sınavı için 400 bin öğretmen başvuru yapmadığı takdirde Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri resen görevlendirebilecektir.  YKS sınavında ise kafalar daha karışık durumda.

Bu sınava da en az LGS öğrencisinin 1,5-2 katı kadar  aday katılacak. Dolayısıyla üniversite personelleri ve gönüllü MEB öğretmenlerinin YKS için gerekli görevli sayısını tamamlayamayacağı düşünülmektedir.  Bu durumda da ÖSYM’nin MEB’de görev yapan öğretmeni resen görevlendirme yetkisi bulunmadığından topu Bakan Ziya Selçuk’a atacaklardır.  

Öğretmenler, YKS için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan gönüllülük esasını gözetmesini beklemektedir.

 

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (5)
Yonetici 6 ay önce
Burada sorun sinavda gorev almakdegil bu sorumlulugu ustlenmektir. Bir cok öğretmene sinav sonrasi sorusturma acilmaktadir. Bu yuzden bir cok ogretmen etliye sutluye karismadan asli vazifesini yapmaktadir
Selçuk 6 ay önce
ÖSYM nin sınavlarına kaç kez başvurdum öğretim elemanlarına öncelik verdikleri için bize sınav çıkmadı şimdide ben görev almıyorum
Selami İNAN 6 ay önce
Admin amacınızı açıkça yazın.Yani bu ülkede bizim çocuklarımız bir sınava girecek, daha olmadan ön hazırlık yapıp nasıl görev almam acaba diye düşünen öğretmen olurmu?
Öğretmen 6 ay önce
İyide bu öğretmenin görevi değil ki. Aynı sınavda görevli ünv. personelleriyle öğretmene ödenen ücret bile farklı. Sadece sıkıştıkları sınavlarda öğretmenler akıllarına geliyor. Ayrıca görev de seçmiyoruz, gönüllü olarak istemiyorum, ama bakanım yapın derse seve seve yaparız.
Hasan 6 ay önce
Tabiiki mümkün. TEOG varken herkese görev veriliyordu.
banner51
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34