Sınıf Öğretmenleri Haftada Kaç Saat Canlı Ders Yapacak?

Sınıf öğretmenleri haftada kaç saat canlı ders yapacak? Uygulamalar okuldan okula farklılık gösteriyor...

Öğretmenler 24.10.2020, 18:06
Sınıf Öğretmenleri Haftada Kaç Saat Canlı Ders Yapacak?

MEB tarafından yapılan açıklamayla ilkokullarda tüm sınıflar yüz yüze eğitime geçmişti. Haftalık ders çizelgeleri de yine MEB tarafından resmi yazıyla okullara gönderilmişti.

Fakat sınıf öğretmenlerinin yapacağı canlı ders sayısı konusunda kafalar karışık. Okuldan okula farklı uygulamalar olduğu bilgisi Mebpersonel.coma ulaştı.

1. SINIFLARDA YÜZ YÜZ VE CANLI DERS SAYISI:

1. sınıflarda İngilizce dersi olmadığı için tüm derslere sınıf öğretmenleri girmektedir. Bu sebeple haftada 24 saat yüz yüze eğitim yapan bir sınıf öğretmeni, 6 saat canlı ders yaprak haftada 30 saat ders vermektedir.

Bu konuda herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

2 ve 3. SINIFLARDA YÜZ YÜZE VE CANLI DERS SAYISI:

İngilizce öğretmeni bulunmayan okullarda, tüm derslere sınıf öğretmenleri girdiği için 24 saat yüz yüze, 6 saat canlı ders yapılmakta ve bu uygulamada da bir sorun bulunmamaktadır.

Fakat İngizce öğretmeni bulunan okullarda, canlı ders sayısı konusunda uygulamalarda farklılıklar yaşanmaktadır.

MEB tarafından paylaşılan haftalık ders çizelgesine göre İngilizce dersi 1 ve 2. gruplarda birer saat olarak görünmektedir.

Yani sınıf öğretmeni 1 ve 2. grupla 11er saat yüz yüze ders yapmaktadır. 2 saatine ise İngilizce öğretmeni girmektedir.

Ek ders yönetmeliğine göre İngilizce öğretmeni girse bile, sınıf öğretmenleri okulda bulunduğu için bu ders görevini yapmış sayılmakta ve ek ders ücretini de almaktadır.

Yani 24 saat üzerinden hesaplama yapılmalı ve kalan 6 saat canlı ders yoluyla verilmelidir.

Fakat bazı okullarda sınıf öğretmenlerine 6, bazı okullarda ise 8 saat canlı ders yaptırılmaktadır.

4. SINIFLARDA YÜZ YÜZE VE CANLI DERS SAYISI:

Haftalık yüz yüze eğitim ders çizelgesine göre 1 ve 2. grupta birer saat İngilizce ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi bulunmaktadır.

Okulda branş öğretmeni bulunmadığı takdirde tüm derslere sınıf öğretmeni girmekte ve 6 saat canlı ders yaparak 30 saati tamamlamaktadır.

4. sınıflarda 1 ve 2. grupta sınıf öğretmeni 10ar saat yüz yüze ders yapmaktadır. Toplam 20 saat yüz yüze eğitime giren sınıf öğretmeni, diğer 4 saati de mevcut yönetmeliğe göre yapmış sayılmalıdır.

Yani 6 saat canlı ders yaparak toplam 30 saat üzerinden ek ders hesaplaması yapılması gerekmektedir.

Bazı okullarda 6 saat canlı ders yaptırılırken, bazı okullarda 10 saat canlı ders yaptırılmaktadır. Okuldan okula değişen uygulamalar bulunmaktadır.

Branş öğretmeninin girdiği durumlarda, sınıf öğretmenlerinin canlı ders sayısı artacak mı yoksa sabit 6 saat olarak mı kalacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bu konudaki uygulama farklılıklarını gidermek için resmi bir yazıyla konuyu netleştirmelidir.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (4)
1.SINIFLAR İÇİN DE SORUN VAR 1 yıl önce
1.sınıflarda uzaktan eğitim ders saati sayısını nasıl 6 oluyor. 1. sınıflar için yüz yüze ve uzaktan eğitimle işlenecek dersler çizelgesinin altındaki açıklamaya göre uzaktan eğitimle işlenecek derslerin atıfta bulunulan ilgi çizelgedeki karşılığındaki derslerin toplam saati 7'ye denk gelmektedir.
EDİTÖRÜN DİKKATİNE 1 yıl önce
1. SINIFLAR İÇİN SORUN YOK DENİLMİŞ AMA: Haberdeki 1. sınıflar için yapılan yüz yüze eğitim için verilen bilgi doğru; ancak uzaktan eğitim için verilen kısmı yanlış. Çizelgede uzaktan eğitim için yapılan açıklama şu şekildedir: 'Çizelgede süresi belirtilmeyen dersler ilgi (ç) çizelgesine göre uzaktan eğitimle işlenecek denilmiş. Bu sürenin (G.Sanatlar:1, Müzik:1, Beden Eğitimi ve Oyun:5) toplamı 7 saattir. Yani verilen çizelgelerin altındaki açıklamalara göre yüz yüze 12+12=24 (2 grup oluşturulmuş ise), uzaktan eğitim için 7 saat, toplam 31 saate denk gelmekte. 1. SINIFLARI OKUTAN ÖĞRETMENLER İÇİN DE SORUN VAR.
ACİL 1 yıl önce
Çizelgede yüz yüze ve uzaktan eğitimle işlenecek dersler belirtilmiş. Yüz yüze işlenecek dersler ve süreleri (12+12=24) belirtilmiş. Uzaktan eğitimle işlenecek dersler belirtilmiş; ancak süreleri için: 'Çizelgede süresi belirtilmeyen dersler ilgi (ç) çizelgeye göre uzaktan eğitimle işlenecek' denilmiş. Çizelgede süresi belirtilmeyen derslerin ilgi (ç) çizelgedeki ders saati sayısının karşılığı toplamı 7'dir. Bu durumda Sınıf Öğretmeni 24 saat yüz yüze+7 saat uzaktan eğitimle ders işlediğinde toplam 31 saat ders işlemiş olacak. Öbür tarafta ilgi yönetmelik gereği sınıf öğretmeni haftada 30 saat ders okutmak durumundadır, denilmekte. Öğretmen ya da idarenin ders veya ders süresini keyfiyetten değiştirme veya süresini azaltma yetkisi bulunmadığından; BU DURUMUN DA DÜZELTİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
Ali 1 yıl önce
Ben ingilizce ve din derslerinde gidiyorum müdüre yardım ediyorum yani idari görev yapıyorum
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı