Sürüne sürüne gelen öğretmenlik

Sürüne sürüne gelen öğretmenlik

Öğretmenler 13.07.2021, 18:00
Sürüne sürüne gelen öğretmenlik

Yasemin Demir: Pişmanlık var mı desen, bir daha olsa yine yaparım. Öğrencilerim baldan tatlı. Onlara kavuşmak için bin defa daha sürünürdüm. O sıkıntılı süreci geçirenler bilir. Gençler düştüğü yerden kalkmayı bilmeli.

YGS, LGS, KPSS... Her sınav öncesi sosyal medyada aynı video paylaşılır. Görüntülerde bir öğrenci sınava yetişmek için hayır kapatma, kapatma diyerek sürüne sürüne salona koşar.

Geçenlerde yapılan YKSde de aynı video yine viral oldu. Videodaki öğrenci acaba ne yapıyor diyerek sosyal medyanın dilinden düşmeyen ismin peşine düştük. Video kadar hikayesi de çok konuşulacak cinsten.

HER SINAVDA KENDİMİ GÖRMEKTEN MEMNUN DEĞİLİM

2018 KPSSde çekilen görüntüdeki isim Yasemin Demir... Şimdi Şanlıurfanın Viranşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Edebiyat öğretmeni.

Sürüne sürüne giden eller şimdi çocuklara diploma dağıtıyor diyen Yasemin Demirle bir araya geldik merak edilenleri sorduk.

Sürüne sürüne öğretmenlik

Demirin sorularımıza verdiği cevaplar şöyle: Sosyal medyaya düşmek istemezdim. Her sınavda kendimi görmekten memnun değilim. Ama bunlara rağmen azmim birilerine umut olacaksa mutlu olurum. Gençler düştükleri yerden kalkmasını benim gibi hızlı becersinler isterim. Hikayesine gelirsek. KPSSye üç yıldır hazırlanıyordum. Yaşadığım yer Orduydu, sınava gireceğim salon ise Samsundaydı. Sınavdan tam 4 saat önce babamla beraber Ordudan Samsuna yola çıktık. 2 saat yol sürecekti kalan sürede ise sınav solununun önünde bekleyecektik. Samsuna geldik baktık trafik, sonradan öğrendik ki şehir merkezinde üzülerek söylüyorum bisiklet turnuvası varmış. Üç şeritli yol teke inmiş. Alan sınavı olduğu için başka şehirden de gelen var trafik kilit.

TAKATİM KALMAYINCA SÜRÜNDÜM

Bekle bekle baktım sınava yarım saat kaldı, kaçıracağız. Babam artık yetişemezsin durum ortada kızım en kötü önceki puanınla tercih yaparsın dedi. Bir şey yapmam gerekiyordu. Arabadan inip koşmaya başladım. Sınava gireceğim yer Samsun Üniversitesiydi. Aksilik bu ya üniversite de tam tepe bir yerde. Kaybedersem yolda kaybedeyim diyerek nefes nefese abartmıyorum 3 kilometre koştum. Koşmayı da hiç sevmem. En kötü geç kalırsam kapı önüne ağlarım ama bütün imkanları zorlamak istedim. Uzun bir koşudan sonra saatte baktım 5 dakika var gireceğim fakültedeki sınav salonu da görünmeye başladı. Tempomu artırdım. Salona geldim B bloku olması gerekirken A bloku önüne gitmişim. Hemen arkadaki bina için ben koşmayı sürdürdüm. O esnada koş koş sesleri yankılanıyordu. Ben tam B bloka giden yolda dönerken yüz üstü yere düştüm. Ayaklarım, dizim her yerim kanlar içinde kaldı. Yerdeyken kapıyı kapattıklarını görünce, bir daha kalktım ve salonun önüne geldim.

DOĞUYA ÇOK ALIŞTIM

Artık takatim kalmadı. Bacağım tutmayınca düştüm ve emekledim. O esnada kapatma kapatma çığlıkları ağzımdan çıktı. Benden sonra da kapı kapandı. İçeri girdim polis memurları bana çok yardımcı oldu. Salona girdim sınava gelmeyenler vardı ve o beni çok üzdü. Sırama oturdum uykusuz günlerimi düşünüp sorularımı çözdüm. Yerde süründüğümde içimde hep öğrencilerime kavuşma heyecanı vardı.

Doğuda öğretmen olmak çok güzel bir duygu. Nasıl döneceğim sonra onu düşünüyorum. Belki de dönmem. Buraya çok alıştım. Bölge insanı öğretmenlere ayrı bir ilgi gösteriyor.

KIRICI YORUMLARA ÇOK ÜZÜLÜYORUM

Orada kameraların olduğunu bilmiyordum. Eve geldim bütün medyada ben varım. Bununla yüzleşmek zor oldu. Psikolojik destek almayı bile düşündüm. Olayın arka planını bilmedikleri için sosyal medyada sen şov yapıyorsun diyenler var. İncitici yorumlara çok üzülüyorum. Pişmanlık var mı desen, bir daha olsa yine yaparım. Öğrencilerim baldan tatlı. Onlara kavuşmak için bin defa daha sürünürdüm. O sıkıntılı süreci geçirenler bilir.

MAHMUT ÖZAY

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı