23.01.2019, 13:50

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU NE OLDU?

 

Eğitimde beklentilerin tavan yaptığı ve ‘’Vizyon belgesinin’’ yayınlandığı o önemli süreçten bu güne elimizde kalan en somut ve önemli vaat ‘’öğretmenlik meslek kanunun’’ çıkarılmasıdır.

Yeryüzünün en kadim mesleği olan öğretmenliğin ülkemizde hala bir meslek kanunun olmaması ne kadar hayret verici bir durum olsa da, öğretmenlik meslek kanunu çıkarmaya yönelik irade beyanı da o kadar önemlidir.

Eğitim kamuoyunun gündemini meşgul eden konular çok çeşitlilik arz etse de, meslek kanunu söz konusu olduğunda ‘’Öğretmenlik meslek kanunu nedir?’’, ‘’Öğretmenlik meslek kanununda neler yer alacak’’, ‘’ Öğretmenlik meslek kanununda neler olmalıdır.’’ Soruları daha çok konuşulur tartışılır hale geldi.

Eğitimcilerin bir meslek kanunu yok ama diğer meslek gruplarının böyle bir kanunu var mı ki? öğretmenler böyle bir talepte bulunuyor, diye baktığımızda ülkemizde hukukçuların, doktorların, güvenlik güçlerinin ve daha birçok meslek grubunun meslek kanunu olduğunu görmekteyiz.

Kendilerine has bir meslek kanunu olmayan öğretmenler, mesleklerini icra ederken 657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre hareket etmektedirler, yani sayıları 920 bini geçen öğretmenler 657’nin dar kalıpları arsında sıkışmış vaziyette bulunmaktadır.

Kariyer yükselmesinde, atamasında, terfi almasından velhasıl emekliliğine kadar bütün hukuki iş ve işlemlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun bütün memurlar dikkate alınarak yazılmış genel geçer hükümlerine tabi olmaktadırlar.

Halbuki öğretmenlik kendine has özel durumları olan bir meslek grubudur. Hukuki işlemlerde de bu özel durumların göz önüne alınması ile değerini ve hak ettiği yeri bulacaktır. Dolayısıyla kendine özgü kanunu olması gereken bir meslek grubudur.

Öğretmenlik meslek kanunda olması gereken elzem konular nelerdir? Dendiğinde eğitimcilerin üzerinde uzlaştığı en önemli konulardan biri; öğretmenlik mesleğini icra edecek kişilerde bulunması gereken kriterlerin açık ve net bir şekilde belirlenmesidir.

Öğretmenlik mesleğini yapanların yetki ver sorumlulukları açık ve net bir şekilde ortaya konmalı ve bununla ilgili olarak bütün paydaşlarla görüşülerek bir yol haritası ortaya çıkarılmalıdır.

Kariyer basamaklarında yükselme sistemi adalet ve liyakat ölçüleri ile belirlenmelidir. Bu konuda dış müdahalelere kapalı, kendi içinde yolu, yöntemi belli, şeffaf bir model hayata geçirilmelidir.

Öğretmenlerin özlük haklarının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmalı ve  en az 4 yıllık üniversite mezunu olan bu entelektüel seviyesi yüksek kesimin yaşam standartlarını Yukarılara çıkartacak özlük haklarını düzenleyici planlamalar yapılmalıdır.

Atama sistemi gözden geçirilmeli ilk atama ve sonraki yer değiştirmelerde öğretmenlerin mesleki deneyimlerini artıracak ve bunu öğrencilerle verimli bir şekilde paylaşacağı kıdem, hizmet puanı, performans odaklı bir sisteme geçilmelidir.

Öğretmenlerin çalışma şartlarını iyileştirmeye yönelik hükümler yasal güvenceye kavuşturulmalı ve en önemlisi de öğretmenlerin güvenliklerini korumaya yönelik tedbirler alınarak öğretmene şiddet suçunu işleyenlerin caydırıcı cezalar alabilmesi için yasal mevzuat düzenlenmelidir.

Okul yöneticiliği ikinci görev olmaktan çıkarılarak profesyonel bir meslek haline getirilmeli ve okul yöneticiliğinden eğitim yöneticiliğine geçişin alt yapısı hazırlanarak bu konuda topyekun bir bilinçlendirme çalışması yapılmalıdır.

Öğretmenlerin en çok ihtiyaç duyduğu hizmet içi eğitim ve iş başı eğitimlerinin sayısının artırılması ve kalitesinin yükseltilmesinin yanı sıra bütün öğretmenlerin belli aralıklarla bu eğitimleri alması sağlanmalı ve bu eğitimleri alanların, edindikleri yeni bilgileri diğer meslektaşlarına ve öğrencilerine aktarmaları için imkanlar oluşturulmalıdır.

Öğretmenlik meslek kanunu, öğretmenlerin sosyal, özlük ve mali haklarının artırılarak güvence altına alınmasına yönelik kapsayıcı bir anlayışla hazırlanmalı ama en çok da öğretmenlik meslek algısının toplumda tekrar eski saygınlığını kazanması yönünde tedbirlerin alınmasını içermelidir.

 

 

Yorumlar (0)
banner51
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 04:12
Güneş 05:55
Öğle 13:15
İkindi 17:09
Akşam 20:26
Yatsı 22:01