03.05.2021, 00:24

Okul Müdürünün Özellikleri

Okul müdürünün ehliyet, liyakat, öz güven, kendini ifade edebilme ve temsil kabiliyeti olmalıdır. Okul müdürü teknolojinin imkanlarını kullanabilen, eğitim ile ilgili dünyadaki gelişmeleri takip eden, kendisini yenileyen, idealist, çalışkan ve fedakar olmanın yanında,ayrıca aşağıdaki hususlara da sahip olmalıdır. 

1. Okul için çok açık ve paylaşılan bir misyon ve vizyon. 

Personel, öğrenciler, veliler ve toplum, okulun amacını çok iyi bilmelidir. Hiçbir şey şansa bırakılmaz.

2. Çok net hedefler. 

Personele, öğrencilere, velilere ve daha geniş bir topluluğa iletilen çok net hedefler olmalıdır. Okuldaki herkes, kurumsal amaç ve hedeflere ulaşmak için günlük olarak ne yapması gerektiğini tam olarak bilir. Bu, her seviyedeki performansa hitap ediyor.

3. Müdürün büyük liderliği. 

Müdür, okulun hem öğretim lideri hem de yöneticisidir. "Okulu müdür yönetir." Her iki rol de önemli olsa da, öğretim liderliğine özellikle dikkat etmelidir. Okul genelinde öğretme ve öğrenmede sürekli gelişmeyi sağlayan şey budur.

4. Öğretme ve öğrenmeye amansız bir odaklanma.

Bu, tüm öğrencilerin öğrenebileceği inancıyla bilgilendirilir. Öğretmenler onları motive etmenin ve meşgul etmenin yollarını bulmalıdır. Müfredat titizdir ve öğretmen performansı, müdür ve idari personel tarafından düzenli olarak izlenir. Öğretmenler ve öğrenciler,ders dışı etkinliklerde mükemmellik için çabalarlar. İyi performans her zaman kamuoyunda tanınır ve çeşitli şekillerde ödüllendirilir.

5. Okula ebeveyn katılımı.

Pek çok araştırma, öğrencilerin ebeveynlerinin okul eğitimiyle yakından ilgilendiğinde ve öğretmenlerle ortaklıklar kurduğunda daha iyi öğrendiğini göstermiştir. Ebeveynler ayrıca çeşitli okul faaliyetlerinde yardımcı olabilir. Mezunlar ve daha geniş topluluk da birçok şekilde yardım sunabilir.

6. Öğrenciler ve personel için yüksek beklentiler. 

Öğrencilerin genellikle beklentilerinizi karşılayacağı yaygın bir bilgidir. Öğretmenlerin onları gerçekten önemsediğini ve yeteneklerine inandıklarını bildiklerinde, daha çok çalışırlar ve daha iyi performans gösterirler. Değişime önem verirler. 

7. Öğrenmeye elverişli bir kültür ve iklim.

Bu, iyi performans için övgü ve ödüllerle ve öğretim için öğrenci merkezli bir yaklaşımla pekiştirilir.

8. Güvenli bir ortam.

Okulun koymuş olduğu kurallara uymayanlara sıfır tolerans. Saygı, dürüstlük, sıkı çalışma, öz disiplin, adalet ve şefkat gibi pozitif değerlere ağır bir vurgu. Her veli güvenli bir okul arar. 

9. Öğretmenler için mesleki gelişime odaklanma. 

Bu, mentorluk, görev dağıtımı ve ek sorumluluklar ve resmi kurum içi veya harici mesleki gelişim kurslarını içerir. Öğretmenler performanslarından sorumludur.

10. Takım çalışması. 

Okuldaki öğretme ve öğrenme problemlerinin belirlenmesi ve işbirliğine dayalı çözümü. Personel, inisiyatif alma ve karar verme yetkisine sahiptir. Müdür bu süreci kolaylaştırır ve izler. 

Harika bir okulun özelliklerinden biri, iyi fikirlerin ve en iyi uygulamaların personel arasında paylaşılmasıdır. Kararların verilmesi gerektiğinde, ilk düşünceler öğrenciler ve okul için neyin en iyisi olduğu dikkate alınmalıdır. 

Kısaca müdür,"Atanmış değil,adanmış olmalıdır."

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05